Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa plec cu copilul la mama . Ce poate sa imi ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa plec cu copilul la mama . Ce poate sa imi faca ?

Buna seara ! Sunt impreuna cu partenerul meu de 2 ani (necasatoriti) si avem impreuna un bebe de 2 luni bebe este pe numele lui si la fel ca mine , are domiciliul aici la socrii mei . Nu ne intelegem si vreau sa plec cu copilul , i am spus ca nu am de gand sa il indepartez de copil sau sa ii interzic sa il viziteze . Insa ma ameninta ca imi ia copilul deoarece nu am loc de munca sau domiciliu in romania (deoarece m a adus el in romania in ultimele luni de sarcina ) , eu fiind stabilita de 8 ani in anglia , mi a spus ca nu o sa mi se acorde niciodata copilul si ca bebe va ramane la el . Cine ma poate ajuta cu un sfat va rog.
AnisiaDol, utilizator
Trebuie sa va adresați instantei de judecata și sa solicitati ca domiciliul copilului sa fie stabilit la dvs.
Daca dovediți ca aveți venituri financiare( sau sprijin financiar din partea familiei dvs, bani economisiti in cont din perioada in care ati lucrat in Anglia etc) astfel încât sa-i asigurati copilului o locuință și cele necesare creșterii, sănătății și educării atunci aveti toate șansele sa câștigați procesul, mai ales ca bebelușul este și la vârsta la care se considera ca este dependent de mama.
Contactați un avocat și discutați în detaliu toate aspectele juridice și strategia procesului deoarece o sa fie o lupta acerba.
Avocat Neagu Elena, Avocat
In primul rand trebuie sa stiti ca amenintarea este intotdeauna mai mare decat posibilitatile. Asa functioneaza lucrurile. Adica posibilitatile reale ale partenerului d-voastra de a obtine domiciliul copilului la el sunt gigantic exagerate de cu scopul - absolut jalnic - de a va tine astfel langa el. La vasta de 2 ani copilul are domiciliul stabilit la tata doar daca exista dovezi serioase ca mama nu se poate ingriji de copil. Sunt atat de rare astfel de cazuri incat nici macar nu merita amintite.
Nu merita sa va pierdeti anii din viata intr-o relatie toxica in care partenerul crede ca va poate tine langa el amenintandu-va ca va ia copilul. Nici un om normal nu isi santajeaza partenerul folosindu-se de dragostea pe care acesta o are acesta fata de copil. Ceva e clar in neregula cu el. Mergeti la parinti, gasiti-va un loc de munca, cautati un avocat si deschideti un proces pentru stabilirea domiciliului copilului la d-voastra, pensie de intretinere pentru copil si programul fiecaruia dintre parinti cu copilul.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Intai va indrum sa cititi si sa recititi cele aratate de colegul meu mai sus, sunt adevarate!
Apoi, daca ati venit in tara insarcinata, cu sarcina vizibila si din aceasta imprejurare nu ati putut sa va angajati, asta este o situatie de inteles pentru orice instanta. Este bine sa vorbiti cu un avocat, sa faceti un plan de plecare, de notificare a tatalui copilului, de cerere pensie, de a va angaja, chiar daca nu peste noapte. Puteti sa aveti in plan sa stati 6 luni la parinti si sa va angajati apoi, depinde de situatie. Fara nicio justificare, planificare, ar avea cateva procente sanse insa, asa cum a spus si colegul, sunt atat de putine...
Nu ramaneti legata de o amenintare. Ba chiar puteti da vina fix pe amenintare, sa ii spuneti ca aia v-a pus capac, pana acolo! Astfel de luari de pozitie stabilesc un hotar de netrecut pe viitor in relatia post separare, uneori ajuta ca celalalt sa nu mai foloseasca minorul ca santaj.
nicio instanta normala la cap nu are pretentia ca mama unui bebelus de 2 luni sa lucreze! mutati-va cu copilul la familia dvs, nu mai ramaneti in relatia asta! copilul nubare cum sa vi-l ia, e o amenintare si atat

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

In primul rand trebuie sa stiti ca amenintarea este intotdeauna mai mare decat posibilitatile. Asa functioneaza lucrurile. Adica posibilitatile reale ale partenerului d-voastra de a obtine domiciliul copilului la el sunt gigantic exagerate de cu scopul - absolut jalnic - de a va tine astfel langa el. La vasta de 2 ani copilul are domiciliul stabilit la tata doar daca exista dovezi serioase ca mama nu se poate ingriji de copil. Sunt atat de rare astfel de cazuri incat nici macar nu merita amintite.
Nu merita sa va pierdeti anii din viata intr-o relatie toxica in care partenerul crede ca va poate tine langa el amenintandu-va ca va ia copilul. Nici un om normal nu isi santajeaza partenerul folosindu-se de dragostea pe care acesta o are acesta fata de copil. Ceva e clar in neregula cu el. Mergeti la parinti, gasiti-va un loc de munca, cautati un avocat si deschideti un proces pentru stabilirea domiciliului copilului la d-voastra, pensie de intretinere pentru copil si programul fiecaruia dintre parinti cu copilul.

Unde sa ma angajez cu copil de 2 luni as vrea sa ii mut domiciliul la mama mea si sa plec cu copilul inapoi in anglia unde as avea mai multe posibilitati, doar ca tatal nu o sa mi dea niciodata semnatura sa plec cu copilul
AnisiaDol, utilizator