Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua. Daca o firma de asigurări de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua. Daca o firma de asigurări de sănătate(Aegon) a ...

Buna ziua. Daca o firma de asigurări de sănătate(Aegon) a făcut contract cu minein 30.01.2018 prin intermediul unei bănci(BT), iar firma între timp a fost preluată/cumpărată(01.04.2024) de către o altă firmă(Asirom) fără ca eu sa fiu înștiințat in timp legal de acest aspect și fără să fiu sau nu de acord cu acest aspect, am obligația să rămân la noua firma(Asirom) care îmi prelucrează datele cu caracter personal și-mi debitează contul fără acordul meu sau pot să-mi retrag întreaga suma acumulata cu tot cu dobânda și procent din profit(conform contractului) fără a mi se oprii comisionul de retragere anticipata din contract? Mulțumesc.
Trebuia să fiți notificat cu privire la respectiva preluare. Lipsa notificării vă permite să vă retrageți cu tot cu suma acumulată, fără să plătiți vreun comision. Este culpa lor că nu v-au notificat și prin urmare, nu și-au respectat obligația contractuală în acest sens. Dacă veți citi contractul pe care l-ați încheiat cu Aegon o să vedeți că lipsa notificării cu privire la modificările unilaterale apărute la contract atrage răspunderea părții.
Dl. Dorin Voicilas, conform căreia legi? Asta m-au întrebat ei(Asirom) pe mine și nu am știut ce să îi răspund, din păcate. Mă puteți ajuta? Mulțumesc.
Aveti acel contract sau de unde știți ce scrie in contractul omului?

Dorin Voicilas a scris:

Trebuia să fiți notificat cu privire la respectiva preluare. Lipsa notificării vă permite să vă retrageți cu tot cu suma acumulată, fără să plătiți vreun comision. Este culpa lor că nu v-au notificat și prin urmare, nu și-au respectat obligația contractuală în acest sens. Dacă veți citi contractul pe care l-ați încheiat cu Aegon o să vedeți că lipsa notificării cu privire la modificările unilaterale apărute la contract atrage răspunderea părții.

Nu știu cum vă numiți... gi sau jane... dar ar trebui să vă asumați când dați impresia că știți toate legile sau vă faceți că știți. Una e să memorezi niște legi, alta e să ai logică juridică. Citiți art. 1268 din Codul civil și noțiunile generale privind părțile unui contract și capacitatea de a contracta. În orice contract, indiferent de natura sa, clauzele produc efecte numai între părțile semnatare. Când una dintre părți se schimbă din varii motive, atunci trebuie să existe notificare în acest sens. Altfel, efectele clauzelor contractuale ulterioare sunt nule. Mai pe românește: dacă semnezi contractul cu x și la un moment dat vine y și nu ești notificat în acest sens, acel y, să zicem, îți spune că ai un comision de plătit, comision despre care nu ai discutat cu x. Ce faci? Reziliezi contractul? Cum? În baza cărei legi...că tu nu ai semnat nimic cu y? Te duci în instanță? Instanța o să zică foarte simplu: ai semnat ceva cu y sau ai fost notificat că acel contract a fost preluat de y? Dacă nu, nu plătești niciun comision. Ați prins ideea?

gi-jane2 a scris:

Aveti acel contract sau de unde știți ce scrie in contractul omului?

Dorin Voicilas a scris:

Trebuia să fiți notificat cu privire la respectiva preluare. Lipsa notificării vă permite să vă retrageți cu tot cu suma acumulată, fără să plătiți vreun comision. Este culpa lor că nu v-au notificat și prin urmare, nu și-au respectat obligația contractuală în acest sens. Dacă veți citi contractul pe care l-ați încheiat cu Aegon o să vedeți că lipsa notificării cu privire la modificările unilaterale apărute la contract atrage răspunderea părții.

Înainte de a va aricii atata, ar trebui sa citiți mesajul omului, răspunsul dvs...apoi camd omului a intrebat de lege, ati tăcut mâlc, dvs l-atri trimis la contract , nu la lege.
Am întrebat firesc de unde știți ce ii scrie lui în contract.
gi-jane2, moderator