Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contributiile pt asigurari sociale (CAS) Va rog sa ma ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contributiile pt asigurari sociale (CAS) Va rog sa ma ajutati ...

Contributiile pt asigurari sociale (CAS)

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:

1. din ce an au inceput sa apara in statele de plata retinerile pt CAS?
2. unde pot verifica daca intreprinderea a platiit CAS pt acordul global in perioada 1982 - 1993? Exista ANAF in acea perioada? Mentionez ca intreprinderea a intrat in faliment.

Va multumesc.
In contabilitatea acelei intreprinderi sau pe statele de plata.

De la 01.04.2001, a incetat sa se retina c.a.s. pentru salariati.

Multumesc pt promtitudinea raspunsului.

Din pacate nu am gasit nici o informatie in statele de plata!
Nici in documentele contabile daca mai exista ?

statele de plata trebuiau sa aiba un centralizator?
O arhiva privata a eliberat adeverintele de venituri si copiile statelor de plata, care sunt insotite de o agenda pt o parte a prescurtarilor existente in statele de plata- daca acesta poate fi considerat un centralizator......
Centralizatorul cuprinde sumele totale ..acolo se mentionata cota de contributie care se datora.