avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contributiile pt asigurari sociale (CAS) Va rog sa ma ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contributiile pt asigurari sociale (CAS) Va rog sa ma ajutati ...

Contributiile pt asigurari sociale (CAS)

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:

1. din ce an au inceput sa apara in statele de plata retinerile pt CAS?
2. unde pot verifica daca intreprinderea a platiit CAS pt acordul global in perioada 1982 - 1993? Exista ANAF in acea perioada? Mentionez ca intreprinderea a intrat in faliment.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: uca2015 , utilizator 10:25, 2 Iulie 2024
In contabilitatea acelei intreprinderi sau pe statele de plata.

De la 01.04.2001, a incetat sa se retina c.a.s. pentru salariati.

Multumesc pt promtitudinea raspunsului.

Din pacate nu am gasit nici o informatie in statele de plata!
Nici in documentele contabile daca mai exista ?

statele de plata trebuiau sa aiba un centralizator?
O arhiva privata a eliberat adeverintele de venituri si copiile statelor de plata, care sunt insotite de o agenda pt o parte a prescurtarilor existente in statele de plata- daca acesta poate fi considerat un centralizator......
Centralizatorul cuprinde sumele totale ..acolo se mentionata cota de contributie care se datora.

Alte discuții în legătură

Valorificare adeverinta buna ziua arhiva privata mi-a emis 3 ... uca2015 uca2015 Valorificare adeverinta Buna ziua Arhiva privata mi-a emis 3 adeverinte: pt :sporuri, venituri brute si pt acord global. Adverinta pt sporuri a fost ... (vezi toată discuția)
Retineri 1%,2%,3% in state de plata din perioada 1982-1993 am ... uca2015 uca2015 Retineri 1%,2%,3% in State de Plata din perioada 1982-1993 Am obtinut de la o arhiva privata copii ale statelor de plata din perioada 1982-1993, in care am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua am lucrat o perioada de 11 ani (1982 - 1993) la o societate ... uca2015 uca2015 Buna ziua Am lucrat o perioada de 11 ani (1982 - 1993) la o sociatate de stat care a intrat in faliment si s-a desfiintat. Pt eliberarea adeverintelor de ... (vezi toată discuția)