Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Bună ziua.sunt însărcinată în 10 săptămâni. am ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Bună ziua.sunt însărcinată în 10 săptămâni. am anunțat ...

Bună ziua.sunt însărcinată în 10 săptămâni.am anunțat angajatorul prin scrisoare medicala de sarcina.medicina muncii mi-a refuzat riscul maternal,reducandu-mi programul la 6 ore pe zi,doar ture de zi,schimbandu-mi locul de munca cică cu condiții mai bune,adică la vagoneti unde temperatura depășește 30°.as putea sa primesc risc maternal din alta parte?
Teodorescu Ramona, utilizator
Dreptul la concediul de risc maternal se acordă în condiţiile prevăzute de OUG nr. 96/2003 privind protecţia maternităţii la locurile de muncă, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 25/2004, cu modificările şi completările ulterioare.
Conform legii, concediul de risc maternal se emite de catre medicul specialist ginecolog sau de catre medicul de familie, daca acestia constata caa exista un risc pentru mama si/ sau fat. Acestia nu emit recomandari medicale pentru acordare concediu de risc medical.
Medicul specialist de medicina muncii care cunoaste riscurile profesionale existente la locul de munca, a procedat corect si a facut recomandari angajatorului. Recomandarile acestuia sunt obligatorii pentru angajator.