avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Va rog sa-mi spuneti daca un salariat cu o vechime mai ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Va rog sa-mi spuneti daca un salariat cu o vechime mai mare de ...

Va rog sa-mi spuneti daca un salariat cu o vechime mai mare de 24 luni, trebuie sa-i fie majorat slariul mai mult de 3700 lei? iar daca trebuie majorat mai mult decat 3700, mai beneficiaza de cei 300 lei neimpozabili???
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:24, 19 Iulie 2024
Ce salariul are acum?
Buna ziua,
Pana la 30.06.2024, au avut 3450, cei cu o vechime mai mare de 2 ani si nu am beneficiat de cei 200 lei neimpozabili. Acum trebuie sa majorez salariile minim 3700 si beneficiez de cei 300 lei neimpozabili, dar angajatii care au peste 2 ani vechime acum trebuie sa le fac mai mult?? si daca trebuie, mai beneficieza de 300 neimpozabili??
Multumesc anticipat!
Incepand cu 01.07.2024, salariul mimim pe economie este 3700 lei brut ....Astfel, toate salariile care au cuantumul sub aceasta valoare trebuie sa fie majorate.
Din aceasta valoare (3700 lei) , 300 de lei nu sunt taxați.

Nu scrie nicaieri ca pentru angajatii care au peste 2 ani vechime trebuie sa le majorati mai mult.
Ultima modificare: Joi, 4 Iulie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns dar obligația a fost introdusă în Codul Muncii în anul 2021, chiar dacă aceasta a început să producă efecte din 2024. Astfel spus, obligația operează de-acum în permanență, atâta timp cât va continua să fie stipulată în Codul Muncii. Prin urmare, inteleg ca aceasta majorare este valabila doar pentru noii angajati iar cei cu vechime vor pierde cei 300 neimpozabili. Ca o concluzie- pierde angajatorul, pierde angajatul -- CATIGA STATUL!!!
De unde ati tras aceasta concluzie ???

Începând cu data de 1 ianuarie 2022, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată stabilit în condițiile alin. (1) poate fi aplicat pentru un salariat pentru o perioadă de maxim 24 de luni, de la momentul încheierii contractului individual de muncă. După expirarea perioadei respective, acesta va fi plătit cu un salariu de bază superior salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată.

Majorarea salariului la 3700 lei , inseamna si 300 lei netaxati.
Ultima modificare: Vineri, 5 Iulie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca o societate cu angajati ... Camelia53 Camelia53 buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca o societate cu angajati de peste 24 luni, dar care nu au avut salariul minim pana acum ,pot sa aiba incepand de la ... (vezi toată discuția)
Potrivit art. 164 din codul muncii (21) Începând cu data de ... mari1705 mari1705 Potrivit art. 164 din Codul Muncii (21) Începând cu data de 1 ianuarie 2022, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată stabilit în ... (vezi toată discuția)
Obligativitate salariu peste minim pentru salariati mai vechi de 2 ani escu.contab escu.contab Pentru un salariat cu CIM cu data incepre 27.09.2021 ce ulterior este suspendat pentru CCC in perioada 08.01.2022-27.11.2023 este obligatorie majorarea ... (vezi toată discuția)