Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Bunicul meu a depus la Casa de pensii o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Bunicul meu a depus la Casa de pensii o adeverinta ...

Buna ziua!
Bunicul meu a depus la Casa de pensii o adeverinta cu sporuri si alte venituri pentru recalcularea pensiei. Casa de pensii a respins cererea de recalculare invocand ca bunicul meu sa se adreseze instantei. S-a facut actiune la tribunal unde a castigat dreptul de recalculare.Casa de pensii emite o decizie provizorie si-i mareste pensia dandu-i si diferenta de la data promovarii actiunii ,anul 2020. Casa de pensii face apel unde Curtea de apel il accepta revocand tot ce a dispus tribunalul pe motiv ca pe adeverinta scrie doar retinute sume nu si virate,obligandu-l pe bunic sa restituie tot ce a primit . Mentionez ca bunicul meu are 84 de ani. Va rog ,ce se mai poate face? Multumesc!
Casa de Pensii a pus in executare Hotararea?
Se intelege ca cei de la casa locala au pus in aplicare prevederile Art.448(1) alin.4 din Codul de procedura civila.
Bunicul va trebui sa returneze ceea ce a primit in urma acelei recalculari.
Da ! A si primit decizia de restituire a sumei. Asta este de inteles .A pierdut procesul in apel restitui banii. Eu intreb daca se mai poate face ceva.
Nu are ce sa mai facă, trebuie sa ii restituie.
Multumesc! I se opresc banii direct din pensie.