Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, am o situatie delicata, recent tatal meu a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, am o situatie delicata, recent tatal meu a decedat, ...

Buna ziua, am o situatie delicata, recent tatal meu a decedat, eu sunt baiatul acestuia, mai am un frate si pe mama, mama noastra era casatorita cu tata, intrebarea este urmatoarea, daca pamantul pe care este construita casa este pe numele strabunicului meu, adica bunicul tatalui meu, si casa este pe numele tatalui meu, parintii acestuia au drepat la proprietate, ne pot da afara din casa?
Parintii tatalui daca traiesc, sunt mostenitori rezervatari.
Ca sa nu va evacueze din casa, trebuie sa le platiti sulta pentru cota lor parte.
Există și cazul în care aceștia nu și doresc banii și vor proprietatea, pot face și asta?
Da, se poate si varianta asta, dar numai daca va intelegeti amiabil cu bunicii.
Mosteniti dupa tata numai casa, nu si pamantul strabunicului, deoarece traiesc bunicii.
Fratele de pe mama n-are drept la mostenire, el nu intra in discutie.
Dapix, utilizator
Am inteles, cine vrea sa pastreze proprietatea v a trebuii sa plateasca , noi lor, sau ei noua daca inteleg corect.
Dacă ziceti ca e casa tatalui dvs adica tata avea acte pe casa, numai dvs, frate dvs si mama îl mosteniti pe tatăl dvs.
Cred ca ar trebui sa mergeti cu ce acte aveti la un avocat ca mi se pare ciudat ca terenul sa fie al strabunicului și casa a tatălui. Nu ca nu se poate, dar ar trebui sa fie un act între strabunic și tata.
Oricum bunicul/ bunicii dvs nu are cum sa va dea afara, nu il mostenesc pe tatăl dvs , ci fiul strabunicului pe strabunic.
gi-jane2, moderator