Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună! Am 21 de ani și sunt o persoană cu grad de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună! Am 21 de ani și sunt o persoană cu grad de handicap ...

Bună! Am 21 de ani și sunt o persoană cu grad de handicap grav.
Aș dori să mă ajutați cu o nelămurire..
Am dreptul la asistent personal, și am unul , pe lângă am și indemnizația de handicap , întrebarea mea este : cine are dreptul să ia indemnizația, eu sau asistent personal? Este normal ca asistentul personal să o ia având în vedere ca eu sunt capabilă și conștientă să o iau ?
Bună ziua,
Nu, nu este normal.
E cineva din familie? Întreb pentru că doar așa ar putea fi, totuși, explicabilă situația. Nevoile dvs. sunt mai multe decât acelea pe care e obligat să le acopere un asistent personal - cumpărăturile, cheltuielile curente etc. nu se fac din banii asistentului.
Dacă e cineva din afara familiei, care nu stă zi și noapte cu dvs., anunțați DGASPC.
Manuela Rășină, administrator

Asta este problema ca să spun așa , este din familia .. și totuși nu mi se pare normal ca fiecare dintre noi indiferent de problemă , avem nevoile noastre personale .. și nu știu cum să procedez în acest fel , deși indemnizația vine prin poștă cu numele meu.. dați-mi vă rog un sfat ..cum să fac sa o pot lua eu ?
Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,
Nu, nu este normal.
E cineva din familie? Întreb pentru că doar așa ar putea fi, totuși, explicabilă situația. Nevoile dvs. sunt mai multe decât acelea pe care e obligat să le acopere un asistent personal - cumpărăturile, cheltuielile curente etc. nu se fac din banii asistentului.
Dacă e cineva din afara familiei, care nu stă zi și noapte cu dvs., anunțați DGASPC.

Vorbiți cu poștașul sa v-o înmâneze doar personal.
Îi puneți în vedere poștașului că-l reclamați la șeful poștei.

Mai aveți și posibilitatea să cereți plata pensiei de invaliditate și a indemnizației de însoțitor în contul dumneavoastră bancar.

Având handicap grav cu asistent personal, pot opta pentru indemnizația de însoțitor??
Dapix a scris:

Vorbiți cu poștașul sa v-o înmâneze doar personal.
Îi puneți în vedere poștașului că-l reclamați la șeful poștei.

Mai aveți și posibilitatea să cereți plata pensiei de invaliditate și a indemnizației de însoțitor în contul dumneavoastră bancar.

Da, puteti opta sa primiti dvs personal indemnizatia de insotitor.
Din acesti bani puteti plati personal pe cineva care sa va ajute la nevoie.

Nu-i obligatoriu sa aveti asistent personal cu carte de munca, care sa va ia toti banii din indemnizatie.
Dapix, utilizator