Forum Discuţii juridice Executare silită Bună ziua! Eu am pensie pe caz de boală (cancer la ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună ziua! Eu am pensie pe caz de boală (cancer la cap). Am ...

Bună ziua! Eu am pensie pe caz de boală (cancer la cap). Am fost operat acum 2 ani. Mi s-a dat și indemnizație de handicap. Și aveam o rată pe care nu mai pot să o plătesc ca nu am cu ce. Am 2 copii sub întreținere , iar acum mi s-a pus poprire pe contul bancar. Mi s-a blocat banii pe care i-am primit de la cumnata mea din Spania care mă ajută să îmi plătesc utilitățile. Am sunat la executor și mi s-a spus ca vb cu invest capital, firma care a apelat la ei sa vadă ce zice. Nu am primit răspuns. Ce pot face mai departe?
Nu prea aveti ce face daca aveti imprumuturi neachitate.
Rezolvarea ar fi sa platiti cat mai repede datoriile.
Altfel nu aveti cum sa scapati de executarea siluta.
rugati-o pe cumnata sa plateasca ea direct on line facturile sau sa va dea pe contul altcuiva
Vorbești prosti! Cum să plătesc, cine îmi dă bani dacă eu nu mai muncesc? Eu dacă mai am un an de trăit trebuie să îmi ia din pensie?

Dapix a scris:

Nu prea aveti ce face daca aveti imprumuturi neachitate.
Rezolvarea ar fi sa platiti cat mai repede datoriile.
Altfel nu aveti cum sa scapati de executarea siluta.

Din pacate, va poate lua 1/3. daca datoria depasteste 10 mii de lei, executarea poate fi si imobiliara.
Datoriile, se mostenesc, conteaza daca exista ceva active de mostenit.

gi-jane2 a scris:

Din pacate, va poate lua 1/3. daca datoria depasteste 10 mii de lei, executarea poate fi si imobiliara.
Datoriile, se mostenesc, conteaza daca exista ceva active de mostenit.

am datorie de 3300 Ron. Nu e o suma mare, dar voi nu înțelegeți? De unde să îmi oprească? Din pensie pe caz de boală? Sau din indemnizație? Când banca mi-a spus să vin și să le spun ca mi-a intrat pensia și indemnizația și îmi deblochează contul să îmi scot banii. Numai prosti spuneți aici! Nimic bun nu ați spus, lăsați un avocat să vorbească. Dar văd ca nici unul nu vine cu nimic bun