Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua,am si eu o intrebare si in acelasi timp o ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua,am si eu o intrebare si in acelasi timp o rugaminte ...

Buna ziua,am si eu o intrebare si in acelasi timp o rugaminte la dumneavoastra,nu am mai platit un abonament de telefonie mobila la orange din 18.03.2019 si luna trecuta pe data de 24.06.2024 mia venit o instiintare de la judecatoria sector 2 ar putea sa fie o executare silita? Daca da cum pot rezolva aceasta problema? Presupun ca este prescrisa dupa atata timp. Este corect sa fiu dat in judecata de catre kruk dupa atata timp si daca este prescrisa? Trebuie sa-mi fac vre-o grija daca este prescrisa dar totusi mi-a venit instiintare de la judecatoria sector 2?
ADDYBDA, utilizator
Probabil v-au dat in judecata pentru restituirea sumei ..trebuie sa vedeti in dosar, daca nu au mai existat si alte somatii de plata .

Prescripţia se întrerupe:
.....
2. prin introducerea unei cereri de chemare în judecată sau de arbitrare, prin înscrierea creanţei la masa credală în cadrul procedurii insolvenţei, prin depunerea cererii de intervenţie în cadrul urmăririi silite pornite de alţi creditori ori prin invocarea, pe cale de excepţie, a dreptului a cărui acţiune se prescrie;

4. prin orice act prin care cel în folosul căruia curge prescripţia este pus în întârziere;
V-au dat în judecata, abia cu hotărârea va pot executa silit. Ce aveti dvs de făcut, e sa trimiteți intampinare, pt ca prescriptia nu se invoca din oficiu .
Termenul de prescriotie curge pt fiecare factura, e de 3 ani de la data scadentei.
Buna ziua,nu prea ma pricep nu am fost niciodata dat in judecata,sa inteleg ca dupa ce ma judeca ma poate executa silit? Trebuie sa trimit intampinare la judecatoria sector 2? Cum se procedeaza sa trimit intampinare si trebuie sa trimit intampinare in aceste 30 zile? Care sunt procedurile pentru intampinare?Problema este ca au trecut 4,5ani de cand nu am.platit de ce nu sa prescris? Am intrat online sa verific dosarul la judecatorie si la obiect scrie: cerere de valoare redusa,ce inseamna?

gi-jane2 a scris:

V-au dat în judecata, abia cu hotărârea va pot executa silit. Ce aveti dvs de făcut, e sa trimiteți intampinare, pt ca prescriptia nu se invoca din oficiu .
Termenul de prescriotie curge pt fiecare factura, e de 3 ani de la data scadentei.

ADDYBDA, utilizator
Adica suma e mica și se judeca rapid. Nu stați și trimiteți intampinare prin care cereti respingerea cererii ca fiind prescrisa.
Nu ati primit nimic acasă? Un formular?
Buna ziua,am primit un plic de instiintare ca am fost dat in judecata si in acel plic este un formular insa este scris de iei si casutele bifate de iei! Nu stiu cum sa trimit intampinare este prima oara cand ma.lovesc de asa ceva,daca sunte-ti dragut/draguta sa ma ajutati cum sa trimit intampinarea va sunt recunoscator si va multumesc! Ps.cum se trimite intampinarea trebuie sa complectez un formular prin care sa cer respingerea cererii ca find prescrisa si o trimit prin posta catre judecatoria sector 2? De unde iau cererea respectiva?

gi-jane2 a scris:

Adica suma e mica și se judeca rapid. Nu stați și trimiteți intampinare prin care cereti respingerea cererii ca fiind prescrisa.
Nu ati primit nimic acasă? Un formular?

ADDYBDA, utilizator