Forum Discuţii juridice Executare silită Contestare poprire ca urmare a unei amenzi date in ...
Discuție deschisă în Executare silită

Contestare poprire ca urmare a unei amenzi date in pandemie

Buna seara!
In pandemie, Ionel a iesit dupa 0ra 22 sa-si ia mancare de la non-stop, desi n-avea voie (culmea, la non-stop chiar era deschis).
Ce sa vezi, gaborii la panda! L-au legitimat, dar Ionel a dat nume si adresa false, neavand c.i. la el.
Pe data de 08.07.2024, Ionel a primit de la ANAF o Adresa de instiintare privind poprirea pe conturile lui, pentru amenda de 2000 de lei, in dosarul de executare care are ca numar chiar CNP-ul lui.
Nici nu mai punem problema cum l-au gasit, desi datele erau false. Probabil pe camerele video stradale, recunoastere faciala, etc.
Anterior, Ionel platise 1000 de lei in termenul legal la Finantele locale sector 6, adica jumatate din amenda.
Se pare ca banii n-au ajuns unde trebuia, pentru ca reiese din aceasta adresa de poprire ca amenda n-ar fi fost platita.
In adresa scrie ca se poate contesta poprirea la instanta judecatoreasca competenta.
Intrebari:
Aceasta instanta este Judecatoria sector 6, probabil. Ionel are vreo sansa sa conteste poprirea si sa castige, in conditiile date?
Poate sa faca aceasta contestatie fara sa-si angajeze avocat? Exista vreun model?
sflorin_1316, utilizator