avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua ! Curând mă căsătoresc cu un cetățean ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua ! Curând mă căsătoresc cu un cetățean albanez ...

Bună ziua ! Curând mă căsătoresc cu un cetățean albanez . Eu doresc ca să îi port numele lui de familie . Cum ar trebui să procedez cu pașaportul și actul de identitate dacă eu îmi schimb numele de familie ? Ar trebui să mă duc la Ambasada românească din Albania ca să îmi facă alt pașaport și act de identitate ? Viitorul meu soț zice ca dacă eu îmi schimb numele de familie , automat eu voi avea actul de identitate albanez . Vreau să știu dacă asta este adevărat , pentru ca eu nu prea cred asta pentru ca eu doar nu îmi schimb cetățenia . Eu îmi schimb doar numele de familie .
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Iulie 2024
Mirabela503, utilizator

Alte discuții în legătură

Casatorie dintre cetatean roman si cetatean grec LauraFranciuc LauraFranciuc Buna ziua. Eu sunt cetatean roman(femeie) si vreau sa ma casatoresc cu un cetatean grec, in grecia, civil doar. Intrebarea mea este: m-i se va putea schimba ... (vezi toată discuția)
Schimbare de nume in acte - dupa casatoria cu un cetatean german petro_lore petro_lore buna, in august ma casatoresc in germania cu cetatean german; as dori sa stiu ce acte trebuie schimbate dupa casatorie(in urma schimbarii numelui) si cat ... (vezi toată discuția)
Unirea numelui dupa casatorie Ma aflu intr-o situatie delicata, pentru care nu am reusit inca sa gasesc o solutie. Legea romaneasca permite unirea numelor de familie ale celor doi soti. Ce ... (vezi toată discuția)