Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua ! Curând mă căsătoresc cu un cetățean ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua ! Curând mă căsătoresc cu un cetățean albanez ...

Bună ziua ! Curând mă căsătoresc cu un cetățean albanez . Eu doresc ca să îi port numele lui de familie . Cum ar trebui să procedez cu pașaportul și actul de identitate dacă eu îmi schimb numele de familie ? Ar trebui să mă duc la Ambasada românească din Albania ca să îmi facă alt pașaport și act de identitate ? Viitorul meu soț zice ca dacă eu îmi schimb numele de familie , automat eu voi avea actul de identitate albanez . Vreau să știu dacă asta este adevărat , pentru ca eu nu prea cred asta pentru ca eu doar nu îmi schimb cetățenia . Eu îmi schimb doar numele de familie .
Mirabela503, utilizator