avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Bună ziua! Aș dori să știu dacă organizatorii ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Bună ziua! Aș dori să știu dacă organizatorii evenimentelor ...

Bună ziua! Aș dori să știu dacă organizatorii evenimentelor publice/concertele organizate și autorizate de primării/consilii județene care primesc avize cu respectarea Legii 60 pot fi sancționați pentru că depășesc ora 23.00, acestea încheindu-se deseori aproape de miezul nopții, uneori și mult peste aceasta oră. La aceste evenimente poliția națională/jandarmeria / poliția locală este prezentă, dar fără a aplica măsurile legale în vigoare, la sesizările locatarilor din zona aceștia afirmând că este vorba de un eveniment autorizat care se va încheia/ programul evenimentului s-a decalat din diverse motive etc. Se încadrează aceste evenimente/concerte la Legea 61/1991 după ora 23.00? Evenimentul autorizat până la ora 23.00 cu respectarea prevederilor legale poate deveni eveniment neautorizat după ora 23.00 și pot aplica măsurile legale forțele de ordine prezente la fața locului?