avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inselatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inselatorie

buna seara
Am dorit executia unui unei constructii la proprietatea mea,cu firma.
Cautand pe internet diverse solutii ,am gasit un site - .....ro ,unde poti depune solicitari de executie pentru diverse lucrari de constructii si/sau reparatii
Am transmis solicitarea mea si am primit un mail de la acest site cu o lista cu executanti cu datele de contact a acestora.Primul in aceasta lista,cu recomandare 10/10 si interesat de anuntul meu ,apare o firma de constructii cu un nr de tel de contact al acestei firmei.
In scurt timp am fost sunat de pe telefonul afisat in recomandare de dl si a cerut detalii despre lucrare.
A zis ca poate face lucrarea stabilind si pretul lucrarii ,dar nu voi plati nimic pana la terminarea lucrarii.
Am solicitat sa se deplaseze la proprietatea mea, pentru a vedea concret detaliile ,spunandu-i ca daca nu vom cadea deacord si nu vom incheia contract de executie ,voi plati contravaloarea drum ,deranj.
S a prezentat asa cum am stabilit dl…,am analizat ,masurat ,calculat ce materiale sunt necesare.
A completat un Contract nr in care a trecut detaliie,materiale necesare ,pe care trebuie sa le aduca pentru realizare
Am acceptat valoarea….lei.
Cand am citit contractul ,pentru a il semna,observ ca nu este incheiat in numele firmei specificate in recomandarea sus amintita ci in numele lui ca persoana fizicaFac aceasta observatie si mi se spune ca daca face contractul in numele firmei voi plati o suma mai mare ,ca trebuie sa platesc si TVA si nu e nici o problema.
Cu ezitare ,dar gandind ca mi a fost recomandat de site ul .......ro,am semnat din pacate
Dupa ce am semnat imi spune de avans : ca ar trebui ....... lei.
Am comentat ,spunand ca la telefon a spus ca nu voi plati inainte,dar..iar pana la urma accept !!
Cer contul pentru transfer,insista pentru cash dar nu accept.
Imi spune ca dansul nu are cont,ca imi da contul unei rude :nepoata,.insist sa imi dea contul firmei.in sfarsit imi spune un cont ,zice dansul al firmei.
Cand fac transferul pe George BCR,apare la cont,un nume…….Denisa,nu nume firma
Imi spune ca e contabila ,apoi ca e sotia dar nu sunt casatoriti.
Fac transfer de ....... lei in acest cont!!Stabilim detalii cand incepe ,cat dureaza,etc si pleaca.
In max 20minute, imi scrie pe WhatsApp ca ar fi trebuit sa ii platesc si deplasarea de 300 lei
Discut la telefon ,ii explic ca am stabilit ca in cazul in care nu acceptam sa ne faca lucrarea,voi plati deplasarea si doar virasem 7000 fara sa fi facut nimic ,inca.Accepta…..
Dar a intervenit la mine marea neincredere.
Am cautat abia atunci pe internet detalii despre firma si pers ….
Gasesc :
-ca firma este neplatitoare de TVA
-recenzii negative pt persoana
Il sun imediat si ii cer sa reziliem contractul ,renunt pentru ca numai am incredere
Ramane sa ma sune seara,cand ajunge acasa sa vorbim detaliat
Astept pana la ora 21 si vazand ca nu ma suna ,il sun si repet dorinta mea
Imi spune ca deja a comandat niste materiale Nemaiavand incredere ii explic cauzele pentru care renunt.
Datorita stresului sotia,diabetica fiind ,a avut mari probleme de sanatate si eu la fel,avand tensiune.Cum pot continua in aceste conditii?
Tinand cont ca mi am exprimat dorinta de a opri executarea …in f scurt timp ,max 30 min ,cu propunerea de a isi opri suma datorata pt transport,deranj ,nu cred ca I am produs nici o pierdere,cel in pierdere fiind eu.
Am intocmit o Notificarie de reziliere a Contractului,si o sesizare in care am prezentat toate neregulile sesizate /Le am semnat electronic si I le am trimis pe WhatsApp
Imi raspunde ca in cel mai bun caz pierd intregul avans.
Caut pe un site de verificare firme,firma in cauza si gasesc un tel de contact ,altul ca cel din saitul cu recomandare
Sun acest tel ,imi raspunde administratorul,care imi spune ca persoana …cu care am discutat nu mai lucreaza la el demult si nu are nici legatura cu site ul cu recomandare ,iar pers careia I am virat bani e de fapt o nepoata .
Deci el s a folosit de firma respectiva illegal,dar se cunosc insista sa nu depun plangere la politie ca vorbeste cu el si se rezolva,Dupa multe telef mesaje cu limbaj neprietenos imi transfera 1000 lei si o sa imi mai trimita …
Am inregistrari cu discutii pe WhatsApp,mail ,audio pt tot ce am specificat
Cum pot sa procedez ?Stiu ca am facut greseli ,pe care nu mi le explic.
Multumesc mult pt rabdare si ajutor











Alte discuții în legătură

Inregistrare in contabilitate mandrut mandrut Am cumparat un domeniu pentru un site pe o firma nou infiintata. La momentul platii nu aveam deschis inca un cont bancar. Astfel, plata am efectuat-o in nume ... (vezi toată discuția)
Am contractat o lucrare cu o firmă de renovări și întâmpin o mulțime de probleme. cum aș putea să le rezolv? Cupcake Cupcake Buna dimineata! Am si eu urmatoarea dilema: pe data de 1 noiembrie am incheiat un contract cu o firma pt a-mi renova apartamentul. Devizul de plata a fost de ... (vezi toată discuția)
Schimbare acoperis - inselaciune sau nu mitachealina mitachealina O firma de renovari in constructii ne-a schimbat acoperisul casei cu o echipa de 7 oameni. Oferta initiala a devenit cu 38% mai scumpa la sfarsitul lucrarii, ... (vezi toată discuția)