avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA achizitie imobil 2024
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA achizitie imobil 2024

Buna ziua,

Incepand cu 01.01.2024, s-a introdus la art.25 Cod Fiscal, litera K1) conform careia jumătate din cheltuielile legate de sediile sociale care nu sunt utilizate exclusiv pentru activitatea economică pot fi considerate deductibile, iar cealaltă jumătate, folosită în scopuri personale de către acționari sau asociați, va fi nedeductibilă.

Deducerea TVA pentru achizitia imobilelor urmeaza acelasi regim / reglementari generale privind utilizarea mixta sau se aplica deducerea de 100% a TVA-ului?

Multumesc.

Alte discuții în legătură

Ce cheltuieli poate deduce pfa? bygserv bygserv Buna ziua. Revin din nou pe acest forum ( foarte folositor dealtfel ) cu inca o intrebare. Inafara de cheltuielile cu achizitia produselor care privesc ... (vezi toată discuția)
Tva leasing si cheltuieli aferente leasingului tomozeimihaela tomozeimihaela Buna ziua. Am achizitionat in noiembrie 2008 doua masini (una pt.administrator si una pt. contabil)prin contract de leasing financiar .Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Decontare haine avocati si concediu de odihna Andrei Koszti Andrei Koszti Aveti idee, noi avocatii cum am putea sa decontam eventuale haine :) strict legate de activitatea noastra (in afara robei bineinteles) avand in vedere ca ... (vezi toată discuția)