avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Am o situatie si as dori sa stiu daca ma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Am o situatie si as dori sa stiu daca ma puteti ajuta ...

Buna ziua
Am o situatie si as dori sa stiu daca ma puteti ajuta in caz ca ati mai intalnit asa ceva. Vreau sa depun la primaria sector 2 dosarul pentru autorizatia de constructie, iar cei de la primarie insista sa le aduc la dosar un acord notarial din partea vecinilor care locuiesc pe partea unde vom construi (se construieste pe aceeasi amprenta la sol, doar ca ne vom inalta cu un etaj si mansarda locuibila fata de ceea ce este acum construit). Problema mea si pentru care va solicit ajutorul, este ca vecinii mei au proces pe rol de dobandire a dreptului de proprietate, deci inca nu sunt proprietari ai terenului si casei unde ei locuiesc. Au cumparat casa in urma cu cateva decenii si nu au facut actele la notar, fostul proprietar a decedat iar ei acum se lupta sa dobandeasca dreptul de proprietate cred in baza uzufructului sau cumva genul asa. Arhitectul nostru a discutat cu un avocat si spus ca trebuie sa discutam cu un notar si a zis avocatul respectiv ca ar merge un acord al lor sa fie exprimat ca sunt in curs de dobandire (mostenitori succesorali sau ceva genul) si ca ei sunt de acord cu faptul ca noi construim ce construim. Ati mai avut de-a face cu astfel de cazuri? Multumesc