Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... AJUTOR CU PRIVIRE LA ORARUL A DOUĂ CLASE SIMULTANE.
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

AJUTOR CU PRIVIRE LA ORARUL A DOUĂ CLASE SIMULTANE.

Bună dimineața!Sunt cadru didactic titular la o școală din mediul rural. Din septembrie voi avea două clase în regim. simultan I și a II-a. Conducerea școlii îmi impune să lucrez după un program fracționat în sensul că de la ora 8 până la 10 cu o clasă,apoi 2 ore cu ambele si incă 2ore cu cea de a doua,respectiv până la orele 14.
Am căutat o prevedere legală în acest sens și nu am găsit nicăieri,ba dimpotriva, explicația termenului*simultan este aceea că se lucrează cu ambele clase în acelasi timp.
Aș dori să știu dacă acest program îmi poate fi impus de către conducerea școlii în baza cărui act normativ ?Si daca nu mi se poate impune cu.m as putea să mă apăr cu argumente legale?
Multumesc mult!
marianapruteanu, utilizator