Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de Apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de Apel

As dori sa primesc un raspuns la urmatoarea situatie

Fiul meu este intr-un litigiu civil ca reclamant contra unei persoane ca parat si a alteia ca intervenient. De curand Judecatoria a respins cererea fiului meu contra paratului si intervenientului ca neintemeieta, cu drept de apel.
Impreuna cu un avocat, fiul meu a facut apel. Dar ori nu a explicat bine avocatului, ori asa e procedura ca, astazi, citind apelul depus am constatat ca s-a depus apel explicit doar contra paratului. Nu se face nicio referire privind intervenientul La finalul cererii se mentioneaza ca a fost depusa in trei exemplare, de unde eu deduc unul pentru instanta, unul pentru parat, unul pentru intervenient. Momentan fiul meu este plecat la munte cu avocatul si alti prieteni. Nu pot sa-l contactez din lipsa de semnal. Luni expira termenul. Care este situatia?
a) Apelul se depune separat catre parat si separat catre intervenient? Asta ar inseamna ca pentru fiecare este un document iar eu nu-l am decat pe cel contra paratului
b) Apelul se depune contra amandurora pe acelasi document? Caz in care intervenientul a fost sarit din schema
c) Daca nu s-a depus apel contra intervenientului, care este situatia? Se judeca apelul contra paratului iar sentinta privind intervenientul devine definitiva prin neapelare? Sau ...

Va multumesc anticipat pentru raspuns
interval, utilizator