avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Infiere in baza art. 75 din Codul Familial Am fost ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Infiere in baza art. 75 din Codul Familial Am fost infiata in ...

Infiere in baza art. 75 din Codul Familial

Am fost infiata in 1967 in baza art. 75 din Codul de Familie. In afara de acest articol nu se mentioneaza altceva (nimic despre drepturi restranse sau de alt gen). Am primit un certificat de nastere nou, am preluat numele de familie al parintilor adoptivi, iar la rubrica parinti au fost trecuti parintii adoptivi. Intrebarea mea este urmatoarea: in ce relatie de rudenie sunt cu parintii firesti (naturali)? Sunt in continuare considerata oficial a fi fiica lor sau nu? Ma refer la mama biologica. Ea oricum nu mai are alti copii dar vreau sa stiu care e relatia mea oficiala fatza de ea. Multumiri

Alte discuții în legătură

Drepturi infiat costiconstantin costiconstantin buna ziua in anul 1978,am fost infiat de o familie cu acordul parintilor mei biologici. Dupa o luna de la infiere, mama adoptiva a decedat ,dupa moartea ... (vezi toată discuția)
Moștenirea copilului adoptat timpuriu timpuriu un copil adoptat poate sa mai mosteneasca familia biologica ? (vezi toată discuția)