Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau să divorțez de soțul meu cu care am fost ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau să divorțez de soțul meu cu care am fost căsătorită ...

Vreau să divorțez de soțul meu cu care am fost căsătorită o jumătate de an ,suntem separați in fapt de 1 an și 7 luni datorita faptului că el mi-a părăsit.Lucreaza în străinătate ,nu știu exact in ce tara și nu dorește să vina in tara pentru divorț la notar .Ce pot sa fac ? In cazul in care depun cerere de divorț la judecătorie unde i se trimite citația ? Menționez că el are adresa din buletin identica cu adresa la care locuiesc și eu nu cunosc adresa lui din străinătate.
Nu știe nimeni unde e, parintii lui, prieteni, Facebook? Apelati la un avocat, il veti cita prin mica publicitate.
O curiozitate am, cum l-ati prins sa va casatoriti acum o jumatate de an daca sunteti despărțiți de un an si 7 luni?
Sotul va fi citat in functie de informatiile pe care le furnizati dv. instantei, nu il cauta cineva pentru dv., il cautati dv. Daca nu il citati corect, nu e indeplinita procedura si dosarul poate avea probleme.
Vorbiti cu un avocat macar pentru procedura de citare, sa va ajute sa o faceti corect, dati toate informatiile, email nr telefon etc.
Liliana Gradinaru, Avocat