avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua.va rog să mă ajutați cu următoarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua.va rog să mă ajutați cu următoarea speță:Am ...

Bună ziua.va rog să mă ajutați cu următoarea speță:Am dat în chirie un spațiu locativ.,având un contract legal înregistrat la ANAF.intrebarea mea este:vreau să închid toate contractele cu furnizorii de:energie,gaz lumina,pt a nu avea surprize neplăcute pe perioada iernii.gresesc cu ceva fata de locatar??din cate cunosc,el poate sa contacteze firmele respective sa și facă contract pe numele lui..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aceste intenții ar fi trebuit/ ar trebui să constituie clauze în contract
Nu sunt.fac o ilegalitate dacă debranșeze spațiul respectiv de utilități apa gaz lumina??

adriandimitriu a scris:

Aceste intenții ar fi trebuit/ ar trebui să constituie clauze în contract

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
O ilegalitate, nu. În sensul penal. Dar o astfel de măsură vă va crea dispute cu chiriașul, oricât de binevoitor ar fi. În plus, este justificată reducerea temporară a chiriei pentru acoperirea cheltuielilor de rebranșare. Să mă trezesc nitam-nisam cu utilitățile tăiate? Eu mi-aș căuta alt proprietar.
Ultima modificare: Luni, 29 Iulie 2024
adriandimitriu, utilizator
Da.dar dacă chiriașul,(locatarul)nu vrea să ne despărțim amiabil, atunci ce pot să fac??? datorită unei bune înțelegeri din partea părinților mei (în vârstă) locatarul fiind avocat a redactat contractul de închiriere pe data de 15,05.2030.dupa decesul tatălui meu am aflat că de fapt eu (noul proprietar)nu pot sa reziliez contractul..dar atunci pot tăia utilitățile??

adriandimitriu a scris:

O ilegalitate, nu. În sensul penal. Dar o astfel de măsură vă va crea dispute cu chiriașul, oricât de binevoitor ar fi. În plus, este justificată reducerea temporară a chiriei pentru acoperirea cheltuielilor de rebranșare. Să mă trezesc nitam-nisam cu utilitățile tăiate? Eu mi-aș căuta alt proprietar.

Nu există așa ceva în contractul de închiriere.dar datorita faptului că a profitat de naivitatea părinților mei.plinband contractul de închiriere de la biroul lui către mama și tatăl meu,a 'uitat'sa aducă un exemplar din 4si tatălui meu.locatarul dlfiind chiriaș din 1999,la adresă mamei mele,a depus un exemplar și la admistratia finanțelor..pt că plăteam impozit pe venit,dar cei de la ANAF, după 5 ani distruge toate actele aflate în arhiva lor

Luckiano a scris:

Nu sunt.fac o ilegalitate dacă debranșeze spațiul respectiv de utilități apa gaz lumina??

adriandimitriu a scris:

Aceste intenții ar fi trebuit/ ar trebui să constituie clauze în contract



Alte discuții în legătură

Refacturarea utilitatilor anaderol anaderol Refacturam utilitatile la gaz, apa, energie pe factura de chirie sub denumirea servicii. Dar conform legii 351/14.07.2004 nu avem dreptul sa vindem gaz, ba ... (vezi toată discuția)
Tulburare de posesie edward_zone edward_zone Buna ziua, Am si eu cateva nelamuriri. Am avut un contract de inchiriere cu o firma pentru un spatiu comercial, eu persoana fizica. Chiriasul nu a platit ... (vezi toată discuția)
Clauza contractuala pers.fiziice sandry sandry 1. daca intr-un contract de inchiriere incheiat intre persoane fizice se mentioneaza ca prezentul contract constituie un Titlu Executor pentru incasarea ... (vezi toată discuția)