Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca la negru.Sechestrare de scule (unelte)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca la negru.Sechestrare de scule (unelte)

Buna ziua,
Cum pot recupera sculele cu care am lucrat,(la negru,intr o comuna vecina),deoarece persoana unde am lucrarea mi le a sechestrat zicandu mi ca trebuie sa i fac si alte lucrari in afara de ce ne am inteles,mai exact in suma luata(2000lei) intra si 70 m2 de gresie mare pusa, dar si doua camere varuite si vad ca inca cere lucruri.
Eu de banii luati am muncit,chiar ar trebui sa imi dea peste,dar eu doresc sculele si sa plec ,dar nu mi le da, precizand ca nu am muncit de banii care I am primit.
Scuzati modul in care am scris,dar sunt obosit si fizic si psihic si nu stiu daca politia va rezolva ceva sau mi-i in cap degeaba.Precizez ca am bonuri digitale ptr cateva dintre scule,restu fiind cump din afara tarii.
Ce ma sfatuiti sa fac?

Va multumesc anticipat .
Manuela Rășină, administrator
Normal, ar trebui sa va adresati Politiei pentru retinerea acelor unelte.
Da,numai ca intreb,voi reusi sa rezolv ceva? Ori imi pun rromii in cap? Sunt intr o comuna invecinata si tot se lauda ca au neamuri la politie,nu stiu daca zoc la intimidare sau...
Dacă nu va duceți, sigur nu rezolvati nimic, dacă mergeți, mai aveți șanse.
Daca depuneti plangere, va trebui sa isi continue cursul pana la darea unei solutii de catre Parchet/instanta.
Adica vom ajunge in instanta si va trebui sa angajez un avocat...si amemintat si farà scule si bani si mai trebuie sa platesc si avocat...merg bine lucrurile in Romania,ce sa zic,oare politie de ce mai exista?
Multumesc pentru raspuns

Cornel Vasile a scris:

Daca depuneti plangere, va trebui sa isi continue cursul pana la darea unei solutii de catre Parchet/instanta.