Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La un SRL fara angajati (in IT) pot scrie eu cod ca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La un SRL fara angajati (in IT) pot scrie eu cod ca asociat?

Ca asociat si administrator al unui SRL in IT, pot presta servicii fara angajat?

Am citit raspunsul la intrebarea asta, dar raspunsul se refera la vanzarea intr-un magazin propriu. Daca este vorba despre firma mea de IT, eu pot scrie cod fara CIM?
(www.avocatnet.ro/forum/discu... )

P.S. Pt mai multe detalii: eu sunt angajat la o alta firma cu CIM.
ClaudiuFilip110, utilizator
Ce este postat in link-ul respectiv este perfect valabil si astazi .
În Actul Constitutiv se poate include dreptul administratorului de a îndeplini toate formalitățile necesare realizării obiectului de activitate.

În cazul în care acest drept nu este menționat în Actul Constitutiv, există următoarele opțiuni: încheierea unui contract individual de muncă sau încheierea unui act adițional la Actul Constitutiv.
Aveti cunostinta de vreun caz similar castigat in instanta?
Castigat impotriva cui?
Am vorbit cu un contabil care mi-a spus ca nu pot adauga "codarea" in Actul Constitutiv, pt ca acel act contine doar activitatile necesare pt administrarea firmei. El mi-a sugerat sa pun intrebarea asta.. deci un caz castigat in instanta impotriva guvernului/ITM'ului/unei organizatii care vine in control.