Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata CASS de către PFA-ul pensionarului.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata CASS de către PFA-ul pensionarului.

Bună ziua!
Sunt pensionar și continui activitatea ca PFA. Nu am alte venituri.
Veniturile PFA realizate în 2024 vor fi SUB 6 salarii minime.
Am două întrebări, vă rog frumos:
1. Voi fi obligată să plătesc CASS 1.980 lei la 25 mai 2025?
2. Voi putea eșalona plata acestei datorii?
3. Am voie să plătesc din contul de pensie această datorie (dat fiind că veniturile PFA vor fi fost deja cheltuite până atunci)?
Vă mulțumesc!
george-neagu, moderator
Da,la toate intrebarile.
ContabilGB, vă mulțumesc frumos pentru răspunsul prompt!
IonIoanaAnca, utilizator