Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nu pot sa obtin dosarul meu medical (original sau ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nu pot sa obtin dosarul meu medical (original sau copie)

Buna ziua,

Vreau sa intru in posesia dosarului meu medical, fie original, fie copie. Dar intampin niste dificultati.
Context:
Medicul de familie s-a pensionat in 2022. Cabinetul nu a fost preluat de alt medic. Spatiul in care functiona cabinetul este spatiul primariei.

Ce spune fostul medic de familie:
Un nou medic de familie a dorit sa cumpere practica si a primit cheia de la cabinet de la primarie. Achizitia nu s-a finalizat.
Nu am cum sa va ajut. Si apoi, de ce aveti nevoie de dosar? Daca mergeti la un alt medic de familie, spuneti-i sa ma sune.

Ce spune medicul care ar fi vrut sa cumpere cabinetul:
Cheia cabinetului este la primarie.

Ce spune primaria:
Cheia este la medicul de familie care a dorit sa cumpere cabinetul.

Ce pot face in acest caz?
Va multumesc anticipat.
Sa-i puneti fata in fata pe medici cu primaria.
Ar trebui sa existe un document scris de predare - primire spatiu si cheie.
Primaria, proprietarul spatiului, poate decide, sa aduca un lacatus mecanic care sa deschida usa.
Puteti sesiza Colegiul Medicilor.
Multumesc.
Ma mai puteti ajuta cu o informatie, va rog ? Stiti cumva catre care serviciu sau birou din cadrul primariei trebuie sa ma indrept pentru a putea obtine aprobare pentru a intra in imobilul respectiv ?
cristina.blaga, utilizator
Multumesc.
Din cate am inteles, medicul a primit deja amenda de 10000 ron de la Colegiul Medicilor pentru ca nu a respectat protocolul de predare a dosarelor catre alt medic de familie sau de arhivare a acestora,
Intrati in audienta la Primar si explicati situatia ..acesta va putea imputernici pe cineva sa mearga in acea locatie si, totodata, va putea solicita sprijinul Politiei..

cristina.blaga a scris:

Multumesc.
Ma mai puteti ajuta cu o informatie, va rog ? Stiti cumva catre care serviciu sau birou din cadrul primariei trebuie sa ma indrept pentru a putea obtine aprobare pentru a intra in imobilul respectiv ?