avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt căsătorită și am cumpărat de la stat,cum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt căsătorită și am cumpărat de la stat,cum făcea toată ...

Sunt căsătorită și am cumpărat de la stat,cum făcea toată lumea 1n 1nul 1991.un apartament La momentul respectiv eram căsătorită de un an din 1990.In contractul de vânzare cumpărare, în nebunia de atunci,am fost trecuta doar eu soțul nu apare nicăieri. Am făcut și cartea funciara, tot pe numele meu și m -am trezit acum în urma unei discuții ca nu ar fi Ok..Ce pot face in această situație?Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 01:07, 8 August 2024
Trebuie vazut contractul ca sa vedem ce se poate face.
Pai în ce sens vreti sa faceti ceva? Sotul poate dovedi ca e bun comun, chiar dacă sunteți singura pe contract.
Nu ttebuie sa mai faceti nimic.
Sotul este si el proprietar pe 50% din imobil.
Bunul dobandit pe timpul casatoriei este comun.
Da, pare ca veți împărți cu soțul.
Mergeți la avocat ca sa vedeți ce soluții ar putea exista.
Cazurile nu se rezolva în 2 minute.

București 2024

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act aditional contract vanz-cumparare cu procente tony123 tony123 Buna ziua! Am cumparat un teren in 2006, sotul meu (cu care am facut cununia in acel an) neparticipand cu nimic. Se poate face acum un act aditional in care sa ... (vezi toată discuția)
Cum ma pot trece pe actul de proprietate al apartamentului ContSters88872 ContSters88872 Apartamentul in care locuiesc este achizitionat in timpul casniciei, dar numai numele sotului apare pe actul de proprietate. Cum trebuie sa procedez ca sa ... (vezi toată discuția)
Mostenire bubu.g bubu.g buna ziua, speta este urmatoarea:mama decedata in 1989, 1 copil din alta casatorie, situatie locuinta 1 apartament cu chirie ca toata lumea;tatal a cumparat ... (vezi toată discuția)