Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Am o activitate sporadica
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Am o activitate sporadica

Buna ziua,

Am o activitate sporadica – confectionez diverse decoratiuni si accesorii textile, ilustratii/felicitari etc si as dori sa imi deschid un pfa. Veniturile sunt asa cum am spus sporadice (500-1000 lei/luna) dar as vrea sa pot sa particip la targuri/expozitii sau sa vand produsele pe platforme online dedicate. Ce forma juridica imi recomandati si care sunt costurile. Multumesc

george-neagu, moderator
Un PFA sau o II ar fi o alegere potrivită, având în vedere veniturile modeste și activitatea ocazională.

Avantaje :
Flexibilitate: Poți participa la târguri, vinde online și emite facturi.
Contabilitate simplă: Ții doar un Registru de Încasări și Plăți.
Depui o singură declarație pe an.

Contribuții: Dacă veniturile depășesc 6 salarii minime pe an, plătești:
CASS: 10% din plafon.
CAS: 25% din plafon (opțional).

Impozit pe venit: 10% din venitul impozabil.

PFA-ul și II este simplu de gestionat și ideal pentru început.

Dacă afacerea crește, poți considera forme mai complexe precum SRL.
Multumesc!