Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Am depus la primarie o sesizare scrisa in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Am depus la primarie o sesizare scrisa in care atrageam ...

Buna ziua,
Am depus la primarie o sesizare scrisa in care atrageam atentia asupra unui articol din Legea nr. 196/2018, articol pe care Asociatia de proprietari nu il respecta.

Sesizarea mea a ajuns neanonimizata tocmai la Asociatia de proprietari fiind apelat telefonic de catre asociatie, sa-mi spuna ca stiu cine a facut sesizarea si in plus mi-au trimis si pe email o fotografie a sesizarii mele, repet cu numele meu complet.

Eu consider inacceptabil si ilegal ceea ce au facut angajatii primariei, dar as vrea sa aud si parerile dvs.

Multumesc

iHazABike, utilizator
In primul rand trebuia mai intai sa notificati Asociatia ca nu respecta legea si abia apoi, in lipsa conformarii Asociatiei, trebuia sa inaintati la Primaria.
Acesta este procedura legala si corecta . Si scapati de stresul anonimizarii de la bun inceput .
@ausfahrt Da, initial am cerut asociatiei in urma cu mai bine de un an poate doi, sa respecte acel articol, insa au refuzat, motiv pentru care m-am si adresat primariei.
iHazABike, utilizator
Aveți posibilitatea să dați în judecată, la instantele de contencios administrativ, functionarul respectiv și sa cereți despăgubiri.

Multumesc pentru raspuns
teoretic aveti dreptate , practic ......care instante mai sunt corecte in tara asta sa judece dupa lege si nu dupa altele ?

latka a scris:

Aveți posibilitatea să dați în judecată, la instantele de contencios administrativ, functionarul respectiv și sa cereți despăgubiri.