Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract intre doua srl-uri neafiliate.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract intre doua srl-uri neafiliate.

Buna ziua,
Avem urmatorul scenariu:
Doua SRL-uri neafiliate vor sa faca o aplicatie online, unul are ideea SRL-A, celelalt va crea aplicatia SRL-B.
Cand aplicatia este gata SRL-A va face campanii de marketing si va atrage utilizatori pentru aplicatia online. Profitul realizat din subscriptii se va imparti 70% - SRL-B si 30% - SRL-A.
In viitorul apropiat SRL-A va desfasura o activitate economica utilizand aplicatia online iar profitul obtinut se va imparti 70% - SRL-A si 30% - SRL-B.
Impartirea proifitului se poate face si prin facturare de servicii intre cele 2 entitati.

In cazul in care aplicatia online, de comun acord, se vinde catre o terta persoana, profitul realizat se imparte in mod egal intre SRL-A si SRL-B.

Intrebarea este.
Ce fel de contract se poate incheia intre cele doua srl-uri, pentru a respecta aceast scenariu?

Multumesc.
Bună seara,

În opinia mea, un contract de asociere în participație ar merge pe scenariul vostru.

Potrivit Codului civil:
Contractul de asociere în participaţie este contractul prin care o persoană acordă uneia sau mai multor persoane o participaţie la beneficiile şi pierderile uneia sau mai multor operaţiuni pe care le întreprinde.

Av. Filimon Cristina
Multumesc pentru raspuns.

Ideea este ca nu avem un aport material prestabilit si ambele societati o sa desfasoare activitati economice cu repartizari diferite de profit.
Cum pute clarifica aceste aspecte?

Cristina Filimon a scris:

Bună seara,

În opinia mea, un contract de asociere în participație ar merge pe scenariul vostru.

Potrivit Codului civil:
Contractul de asociere în participaţie este contractul prin care o persoană acordă uneia sau mai multor persoane o participaţie la beneficiile şi pierderile uneia sau mai multor operaţiuni pe care le întreprinde.

Av. Filimon Cristina

Din punctul meu de vedere - o idee, muncă efectivă pentru crearea aplicației, apoi campanii de marketing etc. - constituie aporturi în natură și se pliază pe tipul de contract propus. Toate acestea ar putea fi clarificate în cadrul acordului - aportul fiecăruia și distribuirea profitului adică. Atenție că aici veți împărți și pierderile, ca să zic așa.

Dacă nu vă ajută asocierea în participație, ar mai fi opțiunea de a crea o altă entitate juridică (adică un alt SRL) și să desfășurați activitatea în această formulă.

Acestea sunt cele două opțiuni pe care le văd în momentul de față.

Av. Filimon Cristina