Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de urmas Lg. 223/2015.Buna ziua! As vrea sa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de urmas Lg. 223/2015.Buna ziua! As vrea sa stiu care este baza de calcul a pensiei ...

Buna ziua!
As vrea sa stiu care este baza de calcul a pensiei de urmas in cazul in care decesul sustinatorului legal a intervenit cand indeplinea conditiile de pensionare, dar era inca in activitate.
Mentionez ca este vorba pe Casa Sectoriala de Pensii.
Legea 223/2015
Art. 53
(1) Pensia de urmaș se stabilește, după caz, din:
a) pensia de serviciu pentru limită de vârstă aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în condițiile legii, susținătorul decedat;

b) pensia de invaliditate de gradul I, în cazul în care decesul susținătorului a survenit înaintea îndeplinirii condițiilor pentru obținerea pensiei de serviciu pentru limită de vârstă.

(2) Cuantumul pensiei de urmaș se stabilește procentual din pensia susținătorului prevăzută la alin. (1), în funcție de numărul urmașilor îndreptățiți, astfel:
a) 50% - pentru un singur urmaș;
b) 75% - pentru 2 urmași;
c) 100% - pentru 3 sau mai mulți urmași.
Multumesc! Intrebarea era care este baza de calcul, cum se calculeaza.
Cei de la Casa Sectoriala de Pensii a MAI au stabilit ca baza de calcul este cea prevazuta la Art.28 alin(8) din Lg.223/2015, acualizata, cu toate ca acolo se vorbeste de pensia de urmas
,,in cazul in care decesul sustinatorului legal a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea unei pensii". Ceea ce nu este cazul. Inca din decembrie 2023 indeplinea TOATE conditiile de pensionare. Au spus ca problema este cuvantul OBTINEREA.....
Multumesc pentru raspuns!

Manuela Rășină, administrator
Baza de calcul folosită pentru stabilirea pensiei de urmaș, în cazul în care decesul susținătorului a survenit înaintea îndeplinirii condițiilor pentru obținerea unei pensii, este media soldelor/salariilor lunare brute realizate la funcția de bază de către susținător în perioada de activitate, actualizate cu indicele prețurilor de consum lunar la data deschiderii drepturilor de pensie.

In sensul legii, ar insemna inainte de depunerea actelor pentru acordarea pensiei de serviciu si a emiterii Deciziei de pensionare.

Nu mai citati raspunsurile ..apasati direct RASPUNDE.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca ar fi depus cererea, nu insemna ca este pensionar?
Pensia nu se acorde de la data depunerii cererii?
care sunt conditiile prevazute de lege pentru obținerea unei pensii militare?
Au dreptul la pensie de serviciu pentru limită de vârstă militarii, poliţiştii şi funcţionarii
publici cu statut special, în activitate, care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au împlinit vârsta standard de pensionare pentru limită de vârstă;
b) au o vechime efectivă de cel puţin 25 de ani, din care cel puţin 15 ani reprezintă
vechimea în serviciu. Vârsta standard de pensionare pentru limită de vârstă, prevăzută la alin. (1)
lit. a), este de 60 de ani. Atingerea acestei vârste se realizează prin creşterea vârstelor standard de
pensionare, conform eşalonării prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta lege.
[art. 16 din Legea nr. 223/2015, cu modificările și completările ulterioare.
Dacă îndeplinea condițiile de pensionare până la data de 31 decembrie 2023 pentru obținerea unei pensii militare de serviciu în baza Legii nr. 223/2015 beneficia de acordarea pensiei militare de serviciu conform
reglementărilor respective, până la data de 31 decembrie 2028 [art. XVI, alin. (5) din Legea nr.
282/2023]