Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua!Ce autoritate are ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua!Ce autoritate are I.S.C.I.R-ul,(C.N.C.I.R-ul) mai nou,la ...

Buna ziua!Ce autoritate are I.S.C.I.R-ul,(C.N.C.I.R-ul) mai nou,la autorizarea ascensoarelor?Doar verifica daca functioneaza sistemele sau poate sa si recomande schimbarea unora dintre ele?Ex. Chit electric,troliu e.t.c,pe motiv ca liftul e iesit din durata de viata.Obligarea proprietarului liftului sa faca aceste investitii de cncir,se mentioneaza in raportul de inspectie sau e doar verbal?
Mai concret,presedintele blocului a facut o sedinta fara sa respecte legea 196/2018,adica doar a afisat ca este sedinta fara a face convocator si fara sa trimita plicuri autoadresate prin posta cu,confirmare de primire,s-au prezentat 10 din 72 si au hotarat sub pretextul ca liftul nu mai are autorizatie iscir de un an,sa ne opreasca cate 200 roni timp de sase luni si dupa mai vedem in functie de contractul de asa zisa modernizare a liftului.
Din cercetarile mele am aflat ca de fapt nu s-a mai cerut reautorizarea pe motiv ca trebuie sa facem aceasta modernizare,schibat chit electric si troliu,confirmat si de un angajat cncir Galati.
Ma intreb acest lucru nu e un santaj din partea cncir Galati,mana in mana cu firma care asigura service-ul liftului?
Are cncir competente in acest sens,adica sa ceara schimbarea unor componente,pe motiv ca a depasit durata de viata,desi el functioneaza fara probleme?Oare s-a format o mafie a ascensoarelor,si ne obliga sa schimbam piese la lifturi?
Toti vecinii dau bani ca liftul trebuie sa mearga si sa ia autorizatia iscir sau cncir,nici decum ca vor ei de buna voie sa modernizeze liftul.
Va multumesc!
Stergarel, utilizator
Cel mai simplu e sa luati legatura cu aceasta companie a ministerului energiei si sa le cereti toate detaliile care va intereseaza. :
[ link extern ] /

Stergarel a scris:

Buna ziua!Ce autoritate are I.S.C.I.R-ul,(C.N.C.I.R-ul) mai nou,la autorizarea ascensoarelor?Doar verifica daca functioneaza sistemele sau poate sa si recomande schimbarea unora dintre ele?Ex. Chit electric,troliu e.t.c,pe motiv ca liftul e iesit din durata de viata.Obligarea proprietarului liftului sa faca aceste investitii de cncir,se mentioneaza in raportul de inspectie sau e doar verbal?

Multumesc!
Exista durata de viata pentru componentele din sistemul liftului, iar la depasirea acestui termen, componentele trebuie schimbate pentru a se obtine autorizarea in continuare a liftului.
Ca sa va lamuriti, cereti presedintelui de asociatie, sa puna la dispozitia proprietarilor documentul emis de catre ISCIR pentru edificare.
Reveniti cu aceeasi discutie in speranta ca veti primi un raspuns care sa va convina dvs., nu care sa respecte legea. Hotarati-va. Aici ati primit comentarii in concordanta cu legislatia in vigoare: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Am intrebat si mi s-a raspuns verbal,nimeni nu vrea sa-mi dea ultimul raport de inspectie,nici cncir-ul,nici firma de service si nici presedintele.Mi-au zis doar ca ultimul a fost in 2022.
Intreb,cncir-ul verifica daca,componentele liftului functioneaza sau daca au depasit durata de viata?