Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu de cotizare necontributiv
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu de cotizare necontributiv

Buna ziua,
Astazi am primit plicul cu decizia de recalculare a pensiei conf art 144 din Legea 360/2023

Probabil ca citind mai se multe ori vor aparea si alte lucruri pe care nu le inteleg, dar pentru acum as ruga un distins moderator sa ma ajute sa inteleg ce este acela "stagiu de cotizare necontributiv"

La mine apare A2. Stagiu de cotizare necontributiv ... 2 ani Am citit legea, Nicaieri nu este explicata notiunea de Stagiu de cotizare necontributiv, si as ruga pe cineva sa aiba amabilitatea sa ma lamaureasca. Adica ce am facut eu timp de doi ani ca sa cotizez necontributiv si unde este prevazut in lege? In buletinul de calcul pe care l-a primit la cerere acum vreo trei luni nu se pomeneste de asta

Ma uit in legea 360, art 14 unde sunt definite stagiile asimilate : cursuri universitare; serviciu militar; idemnizatii de asigurari sociale pentru perioada 1 apr 2001 - 1 ian 2006 (probabil concedii medicale); incapacitate temporara de munca dupa 1 ian 2005; concediu pentru copii (la mine nu se aplica) Dar astea nu au legatura cu problema in discutie si oricum fac obiectul punctului A3 din decizie (Stagiu asimilat necontributiv)

Multumiri anticipate pentru timpul si atentia acordate
interval, utilizator
Facultatea, armata sunt stagii de cotizare necontributive.
Legea 360/2023
Art.3
r) stagiu de cotizare contributiv - perioada de timp pentru care s-au datorat contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii, precum și cea pentru care asigurații cu contract de asigurare socială au datorat și plătit contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii;
Din prevederile de mai sus se subintelege ca oricare alt stagiu este necontributiv.
Multumiri pentru raspunsuri
Facultatea este mentionata separat la capitolul A3
La A2 sunt doi ani si trei zile de Stagiu de cotizare necontributiv Hai sa zicem ca aici ar incapea armata. Dar am facut 6 luni cu termen redus dupa facultate Mai ramane un an si jumatate de justificat, o perioada destul de intinsa Or mai fi fost concedii medicale, CFS, intreruperi cu ocazia schimbarii locului de munca, dar nu pot totaliza un an si jumatate. De aici si nedumerirea mea
Daca mai puteti da si alte exemple poate ca ne lamurim si noi si altii
Multumiri anticipate
interval, utilizator
1. Concediile medicale pana la 01.04.2001 , nu le are nimeni in evidenta ... dupa apar pe stagiu de cotizare de la pensie

2. In carnetul de munca. verificati perioade de somaj ..CFP nu constituie vechime in munca , deci nici stagiu de cotizare.
Domnilor, va multumesc pentru raspunsuri si atentia acordate
Din legi rezulta ca perioada de efectuare a stagiului militar este necontributiva. Dar eu am o problema si nu stiu cui sa o adresez spre rezolvare
- am terminat facultatea si conform contractului pe care il incheiasem cu statul la 1 August m-am prezentat la post unde am fost angajat, salarizat si mi se retineau sume conributive (intelegeti la ce, nu mai explic)
- pe la inceputul lui septembrie am primit ORDINUL de chemare in care mi se comunica unde trebuia sa fiu la o anumita data si ce activitate urma sa desfasor acolo si pentru cat timp. Eram de asemene informat ca daca nu dadeam curs acelui document, eram pasibil de pedeap sa conform legilor in vigoare (chiar si puscarie)
- ca urmare, la data respectiva, am fost OBLIGAT sa-mi parasesc locul de munca unde primeam salariu si plateam impozite si contributii, pentru a desfasura o activitate care nu era in folosul meu si nici o rezultanta a unei incalcari de lege de care ma faceam vinovat
- deci am fost OBLIGAT sa-mi parasesc locul de munca unde eram salarizat si plateam impozite si contributii
- am fost luat de acasa si trimis intr-un loc impotriva vointei mele
- acolo am fost obligat sa desfasor o activitate pe care eu nu mi-am dorit-o
- am fost incadrat intr-o scoala militara si obligat sa ma supun unor regulamente si privatiuni impotriva vointei mele
- am fost obligat sa invat lucruri care nu ma interesau, pentru ca daca nu aveam note de trecere, repetam ciclul
- am fost obligat in baza unui program zilnic, caruia trebuia sa ma supun sub sanctiunea pedepselor, sa intretin bunurile statului (am ingrijit, am curatat, am spalat, am lustruit, am sters de praf, etc)
- NU AM FOST SALARIZAT pentru munca depusa, desi in acea perioada am muncit in ograda statului, asa cum mi-a dictat el si numai in folosul sau
- am fost privat de libertate, fiind obligat sa nu parasesc unitatea, sub sanctiunea unor pedepse, 24 de ore din 24, decat cu stiinta si aprobarea prealabila a conducatorilor
- am fost obligat, sub sanctiunea pedepselor legale si regulamentare, sa ma supun si conformez unui mod de viata si adresare interpersonala pe care nu l-am dorit

Ar mai fi multe de spus. Concluzia este ca am fost OBLIGAT sa-mi parasesc locul de munca unde primeam salariu si plateam contributii si DEPORTAT pentru o perioada de 6 luni intr-un loc pe care nu mi l-am dorit si unde am fost OBLIGAT sa desfasor o activitate pe care nu mi-am dorit-o pentru care nici nu am fost salarizat. Si toate acestea impotriva vointei mele si amenintat mereu de sanctiunea legilor si regulamenteleo in vigoare.. Si acuma vine tot statul si spune ca nu am drept de pensie solidara pentru ca nu a fost perioada de contributie.

Eu cred ca este o problema CONSTITUTIONALA si ca in mod normal cei care au satisfacut STAGIUL MILITAR OBLIGATORIU ar trebui prin lege sa primeasca o idemnizatie asa cum primesc deportatii si detinutii politici. Si idemnizatia asta ar trebui sa tina cont de faptul ca in perioada respectiva nu s-a muncit program normal de 8 ore, ci 24 de ore din 24 de ore in folosul si la dispozitia statului, fiind si privat de libertate.

Poate ca cineva imi spune cui sa ma adresez. Sau poate ca acel cineva se autosesizeaza. Multumesc
interval, utilizator