avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, Am o întrebare legată de noua lege ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, Am o întrebare legată de noua lege 360/2023 în ...

Bună ziua,
Am o întrebare legată de noua lege 360/2023 în care se specifică că persoanele prevăzute la art.52 aliniat 1 lit. b beneficiază de 0,25 puncte suplimentare pentru fiecare lună de stagiu de cotizare contributiv realizat în condiții de handicap.
Când se adaugă punctele:
1. La pensia limită de vârstă obținută prin reducerea vârstei de pensionare cu 10 ani ?
2. Se pot adăuga și la calculul pensiei de invaliditate aflat în plată?

Alte discuții în legătură

Buna ziua! sunt profesor si acum trei ani am fost incadrat in ... pia35 pia35 Buna ziua! Sunt profesor si acum trei ani am fost incadrat in gad de handicap accentuat (nevazator). Eu lucrez in continuare si in vara 2025 urmeaza sa ies la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,am 55 ani cu handicap accentuat din 2023,handicap mediu ... Remusiada Remusiada Buna ziua,am 55 ani cu handicap accentuat din 2023,handicap mediu din 2009 si cu infirmitate din 1988,vechime de 32 ani lucrez din 1990 si doresc sa stiu daca ... (vezi toată discuția)
Clarificare mod de indexare a pensiei 5752187 5752187 Va rugam clarificari in urmatoarea speta: Varianta 1.Pensionare anticipata partiala conform legii 263/2010 Avem un angajat care are o decizie de ... (vezi toată discuția)