Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Am deschis un SRL-D in 2015
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Am deschis un SRL-D in 2015

Buna ziua!

Am deschis un SRL-D in 2015, iar in 2016 am facut toate demersurile la ONRC pentru a suspenda activitatea firmei pentru o perioada de 3 ani. Dupa acesti 3 ani nu am mai facut nimic cu firma respectiva, iar in Ianuarie 2024 am vorbit cu o firma de contabilitate sa schimbe statutul de SRL-D in SRL, schimbare coduri CAEN etc. - lucruri pe care le-au facut. Am platit depunerea declaratiei 100 pentru Martie si Iunie, iar in Iulie m-a sunat o doamna de la Fisc, spunandu-mi ca firma este inactiva din cauza lipsei declaratiilor pe anii trecuti (inclusiv anii in care activitatea a fost suspendata) si ca este nevoie sa ajung la zi cu toate aceste declaratii.

Mentionez ca firma nu a avut nicio activitate in acesti ani. Cum ar trebui sa procedez in sensul acesta? Mi-am facut certificat digital pentru a completa eu D100, dar este nevoie de un contabil autorizat pentru Bilantul anual? Contabilul pe care il platesc mi-a cerut 6000 de lei pentru toate acestea, ceea ce mi se pare mult.

Risc o amenda pentru nedepunerea declaratiilor?

Va multumesc!
george-neagu, moderator