Forum AvocatNet Italia Legislatia muncii si probleme ... Termen solutionare dosar pensie Italia! Mama mea a ...
Discuție deschisă în Legislatia muncii si probleme conexe

Termen solutionare dosar pensie Italia! Mama mea a lucrat in Italia cu contract de munca aproximativ ...

Buna ziua! Mama mea a lucrat in Italia cu contract de munca aproximativ 19 ani, este iesita la pensie in Romania ,si in 2022 a indeplinit conditiile de iesire la pensie si pt perioada cotizata in Italia, a depus dosarul in Romania, in iunie 2022, (asa se depune, ea locuind acum in Romania) si cei de aici l-au trimis in Italia. Nu a primit nici un raspuns dupa 2 ani si 2 luni de cand a fost depus, suna in Italia la INPS si cei de acolo ii spun ca nu ii pot da relatii pana nu le da mama nr de protocol, ea nu are altceva decat nr de inregistrare de la casa de pensii Galati,unde a fost dosarul depus. Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat, ce ar putea face, mentionez ca ea locuieste acum in Romania, nu mai are rezidenta acolo.Multumesc!
alinared, utilizator