Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. As dori un răspuns la o întrebare care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. As dori un răspuns la o întrebare care mă frământă. ...

Bună ziua. As dori un răspuns la o întrebare care mă frământă. Am avut eu și sora mea de la părinți o garsoniera in care eu am stat cu părinții. Ea este în altă localitate, măritată și are locuință . Tata a decedat fulgerator în 2021 , in vremea Covidului dar mama a mai trăit încă doi ani. După 3 săptămâni de spital mi au adus o pe targă, foarte slabă și deshidratata cu insuficienta respiratorie, Nu s a mai ridicat niciodată, nu a mai vorbit , nu putea manca singura , nu se putea spala , merge la WC , nu prea auzea dinainte, dar acum nici nu putea comunica , posibil pe fond psihic, ea având și o dementa. Eu m- am ocupat exclusiv de ea, sora mea având încă servici și fiind în altă localitate, mi- am asumat aceasta sarcină. Mama a mai avut încă multe afecțiuni ulterior și pentru mine a fost o lupta continua cu bolile care au urmat: pancreatita, tromboza , Clostridium ( luat din spital) si in final escare. Am mai dus o inca la urgență de câteva ori în cei 2 ani. In aprilie în același an a avut o criza de pancreatita, nu știu de ce, cert e că am dus o la spital , s a vindecat dar apoi a făcut tromboza și mi au adus o cu Clostridium. Nici nu am știut, am luat mostre și le am dus eu singura la laborator intrigată fiind de simptome. A trebuit să o schimb de vreo 10 ori pe zi. Având o verișoară medic de infecțioase, după ce am aflat ce este, i am dat antibioticele necesare și efectiv m am luptat cu aceasta boala crancena 2 ani, trebuind să o țin mereu sub control. In acest timp sora mea nu m a ajutat cu nimic. In cele din urmă explicația ei a fost că părinții mi au dat mie mai mult și că eu am stat cu ei și m au intreținut. Ceea ce e nu e adevărat , sunt multe de spus aici. Părinții au avut în casă o sumă mare de bani pe care sora mea a luat o pentru orice eventualitate , atunci când ei erau bolnavi și a trebuit să ii interneze și nu se știa dacă vor scăpa. Au fost trei săptămâni înainte de toate astea când eu am plecat în Anglia nevoita fiind și i am lăsat pe părinți în grija surorii. Dar și eu m am îmbolnăvit acolo și nu știam dacă voi scăpa. De aceea i am zis surorii de acei bani, in cazul in care s at fi întâmplat ceva cu noi. Ea i a luat și nu i a mai adus niciodată spunând că stau mai bine la ea iar eu nu am știut niciodată Cati sunt dar din ce vorbeau părinții , cel puțin 80000 lei. După moartea mamei ,in 2023 s a făcut succesiunea și sora mea a vrut să vindem iar eu stiind discuțiile ,am fost de acord . Totuși i am dat ei dublu de fata de cat am luat eu din prețul garsonierei, pentru că ea a pretins mereu că părinții mi au dat mie mai mult și ea fost nedreptățită. Înainte de toate astea Intr adevăr părinții au mai avut un apartament dar acum prețul unei garsoniere era dublu față de cât valora acel apartament . Acolo stateam eu dar eram mereu controlata de ei și nu era pe numele meu. Am hotărât să mă îndepărtez de ei, mi au dat o parte din bani și din cauza unor calcule greșite am ajuns sa stau cu chirie . Sora mea a fost afectată că ea nu a primit nimic atunci dar nici eu nu am primit când ulterior tata a vândut un teren si i a dat ei jumătate din bani. Ideea e că eu acum stau cu chirie, încercând Intr un fel sa o despăgubesc pe sora deși niciodată nu am știut sigur Cati bani a luat atunci din casă deși ea a spus că i a trimis pe toți înapoi. Lunar plătea oxigenul, cablul și făcea cumpărături în valoare de 200-300 lei pt mama, dar ceea ce am cheltuit eu pt mama era de 3 ori mai mult,mama având o pensie de urmaș iar eu un împrumut de studii din UK , 3000 lire pe care i am cheltuit numai pt ea. Acum eu stau cu chirie și sora îmi spune că e corect așa pentru că eu am stat cu ei, nu ea, dar eu m am chinuit efectiv cu mama 2 ani iar ea venea și se uita 10 minute pe lună la ea . Eu mă simțeam ca un salahor in timp ce ea se distra și ieșea pe afara sa se relaxeze in concedii. Vreau sa știu dacă acesta situație este justa și intr adevăr ea nu a avut nici o obligație față de părinți ,asa cum a zis ,dar eu , da. Ei i se pare total normal ca eu sa stau cu chirie acum, in timp de ea are casa ei cu soțul și mai tot timpul sta singura căci soțul ei mai mult pe la țară. As dori o părere din partea dumneavoastră care sunteți profesioniști. Este corect așa? Ce se mai poate face?
Cody69, utilizator