Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Capacitatea/dreptul de a exercita o cale de atac. Mama ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Capacitatea/dreptul de a exercita o cale de atac. Mama a avut ...

Capacitatea/dreptul de a exercita o cale de atac.
Mama a avut un litigiu civil la tribunal pentru o datorie. Hotărârea s-a emis. După această, în termenul de exercitare al unei contestații in anulare, a decedat.
Am dreptul, că fiu moștenitor, sa exercit eu calea de atac a contestației ?
Daca decesul s-ar fi produs in timpul litigiului sau in timpul contestației, as fi avut dreptul în temeiul art 38 ncpc.

In cazul meu, problema este daca pot declara contestația....pe temeiul că , daca mama ar mai fi trăit...ar fi avut dreptul de a exercita contestația.
Aștept cu realism și speranță răspunsurile dumneavoastră.

Litigiul era despre cuantumul datoriei. Dreptul de a o primi este clar, eu primind că fiu moștenitor o parte din acea suma de bani pe care trebuia să o primească mama.
gbar, utilizator
În timpul procesului se poate.
Nu după proces.
Deci.
Litigiul in fața primei instanțe civile s-au terminat.
Apoi a decedat mama. Am făcut certificatul de moștenitor, succesiune , in urma căreia primesc o parte din datoria al cărei quantum a fost contestat la tribunal.
Încă sunt în termenul de exercitare al căii de atac .
Pot sa o declar?... sau nu mai am niciun drept

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

În timpul procesului se poate.
Nu după proces.

Mama a fost reprezentată de un avocat.
Acel avocat poate declara calea de atac ?

gbar a scris:

Deci.
Litigiul in fața primei instanțe civile s-au terminat.
Apoi a decedat mama. Am făcut certificatul de moștenitor, succesiune , in urma căreia primesc o parte din datoria al cărei quantum a fost contestat la tribunal.
Încă sunt în termenul de exercitare al căii de atac .
Pot sa o declar?... sau nu mai am niciun drept

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

În timpul procesului se poate.
Nu după proces.

După litigiu, încă în viață, mama a angajat un al doilea avocat. Acest al doilea avocat poate declara contestație?

gbar a scris:

Mama a fost reprezentată de un avocat.
Acel avocat poate declara calea de atac ?

gbar a scris:

Deci.
Litigiul in fața primei instanțe civile s-au terminat.
Apoi a decedat mama. Am făcut certificatul de moștenitor, succesiune , in urma căreia primesc o parte din datoria al cărei quantum a fost contestat la tribunal.
Încă sunt în termenul de exercitare al căii de atac .
Pot sa o declar?... sau nu mai am niciun drept

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

În timpul procesului se poate.
Nu după proces.

gbar a scris:

Mama a fost reprezentată de un avocat.
Acel avocat poate declara calea de atac ?

gbar a scris:

Deci.
Litigiul in fața primei instanțe civile s-au terminat.
Apoi a decedat mama. Am făcut certificatul de moștenitor, succesiune , in urma căreia primesc o parte din datoria al cărei quantum a fost contestat la tribunal.
Încă sunt în termenul de exercitare al căii de atac .
Pot sa o declar?... sau nu mai am niciun drept

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

În timpul procesului se poate.
Nu după proces.

Sa se ocupe avocatul.