avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Am o nelămurire în legătură cu pensia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Am o nelămurire în legătură cu pensia soțului,la ...

Buna ziua!
Am o nelămurire în legătură cu pensia soțului,la recalculare conform legii 360 a pierdut ceea ce câștigase la recalcularea din 2022 conform legii Nr 74 . Va rog să îmi spuneți dacă la buletinul de calcul la punctaj litera i) gr.2 sunt 8 puncte care nu au fost adunate la punctajul general. Pe scurt ce a câștigat pe legea 74 a pierdut acum la recalculare. La casa de pensii au spus că legea 74 nu generează punctaj . Nu înțeleg de ce a crescut în urma recalculării doar punctajul mediu anual,nu și punctajul total. Va rog să mă lămuriți și pe mine, cu respect!

Alte discuții în legătură

Cnpas george1111 george1111 Buna ziua. in urma recadeuncaulari a casei de pensii a rezultat un numar total puncte de.4.82805. punctajediu anual.1.09763. intrebare va rog .este calculat ... (vezi toată discuția)
Trecere la limita de varsta din invaliditate nuti_cg nuti_cg Buna ziua ,sunt Elena nascuta la 18.02.1959 si am iesit in pensie limita de varsta 01.03.2009.Am lucrat in gr 1 (lg 3/1997)-18 ani 10 luni si 29 zile , ... (vezi toată discuția)