Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ministerul Justitiei: Stampila pe firma NU este ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ministerul Justitiei: Stampila pe firma NU este obligatoriu!

Buna ziua

Trebuie sa va spun ca nu sunt roman si voi incerca sa scriu corect in limba romana in acest "post".

In Romania nu exista o legea care ma obliga sa folosesc o stampila pe o societate comerciala (SRL sau SA). A fost o discutia mai lunga aici pe situl Avocatnet.ro.

N-am gasit nimic in legea 31/1990 (si in mod special art 74), si m-am adresat in primul rand ONRC

-> raspuns din partea ONRC: [ link extern ]

Si dupa aia am trimis o scrisoara catre Ministerul Justitiei (Directia Elaborare Acte Normative)

-> raspuns din partea MJ : [ link extern ]

Si .... NU avem nevoie de o stampila in mod obligatoriu pe societatii comerciale si nu pot fiu obligat sa folosesc o stampila pe firma de nimeni!

Daca guvernul romaniei (sau orice departament de stat) doreste sa foloseste stampilele lor , e treaba lor dar eu in calitata de persoana juridica NU pot fiu obligat sa folosesc o stampila pe firma

O obisnuire de 20 (sau mai mult ) de ani , nu inseamne in mod automat ca trebuie sa folosim o stampila. Raspunsul Ministerului Justitiei spune suficient!

Stefan

Aveti dreptate si acest lucru s-a mai spus si pe forum. Pana recent stampila era obligatorie pe facturi, insa din 2007 a fost modificat codul fiscal si nici acolo nu mai e nevoie. Stampila nu e reglementata nicaieri in dreptul roman.

In tot cazul, multumim pentru raspunsurile oficiale in acest sens!
ContSters20980, utilizator
Buna Andreea

O stampila n-a fost niciodata obligatoriu (si pe facturi eliberate inainte de 1.1.2007)... Obligatia folosirea stampilelor e o obisnuire si nu este si n-a fost niciodata reglementata prin legea ...

Stefan
Buna ziua Dle. @Stefan,
Remarcati, va rog, ca atat ONRC cat si MJ, nu au dreptul legal de a face precizari cu caracter general obligatoriu.
Instantele de judecata, insa, au acest drept.
Ca atare, va propun un scenariu:
- sa emiteti catre mine un act (oarecare), nestampilat.
- eu va dau in judecata pentru lipsa stampilei
- dvs. va aparati, invocand cele prezentate mai sus
- instanta trebuie sa decida,
creandu-se astfel un precedent judiciar suficient de puternic pentru a anula forta "magica" a stampilei, instaurata in ultimii 50 de ani de catre cei ce aveau "stampila in mana".
Cu stima
legalmgm, utilizator
@legelmgm

Aveti dreptate ca scrisoara are un caracter general.

Am o ideaa: putem sa facem un contract intre noi (" contract de colaborare") care eu semnez dar nu stampilez.. Dupa aia dvs ma dati in judecata! (LOL!). Putem sa cream un "precedent" impreuna"!!!
OK.
Coordonatele mele le gasiti pe adresa site-ului meu indicat in pagina
sau pe
[ link extern ]

Cu stima,