avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort in lipsa paratului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort in lipsa paratului

vreau sa divortez de sotul meu,insa el nu vrea.se poate?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:04, 22 Februarie 2010
Se poate daca aveti motive temeinice.
De obicei doar unul dintre soti vrea divortul. Bineinteles ca se poate.
Adresati-va judecatoriei in a carei raza teritoriala ati domiciliat impreuna, in vederea pronuntarii divortului , din culpa comuna a ambilor soti , fara motivarea hotararii judecatoresti

- si in vederea revenirii la numele purtat anterior incheierii casatoriei .(prezenta paratului nu este una obligatorie , iar procedura de desfacere a casatoriei amintita de mine a avantajoasa, din punctul de vedere al duratei ).

Succes.;)
Ultima modificare: Duminică, 21 Februarie 2010
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Este recomandabil sa va redacteze un avocat actiunea ca sa nu va treziti ca va este respinsa actiunea si ramaneti...casatorita.
Legea cere sa existe motive temeinice dar avocatul poate sa invoce cat de cat ceva care sa duca la divort, mai ales daca el nu se va prezenta.
Fara motive divortul se respinge.

avocat Claudiu Lascoschi
chiar daca unul din soti se opune desfacerii casatoriei, instanta poate pronunta divortul la cererea reclamantului .
prezenta paratului nu este obligatorie in instanta.

Alte discuții în legătură

Divort unilateral - fara acordul sotului ro.dragospopescu ro.dragospopescu Buna ziua, Vreau sa intentez divort, dar nu cred ca sotul meu va agreea ideea \"acordul partilor\". Suntem casatoriti de 1 an, nu avem copii si nici de ... (vezi toată discuția)
Divort vasi49 vasi49 se poate divorta la primarie daca ai copii minori?? (vezi toată discuția)
Actiune divort INFORMAT INFORMAT Va rog, am urmatoarea intrebare: Cum se poate solutiona o actiune de divort daca una dintre parti nu se prezinta. Reclamanta a cerut in actiunea de divort ... (vezi toată discuția)