Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort in lipsa paratului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort in lipsa paratului

vreau sa divortez de sotul meu,insa el nu vrea.se poate?
Se poate daca aveti motive temeinice.
De obicei doar unul dintre soti vrea divortul. Bineinteles ca se poate.
Adresati-va judecatoriei in a carei raza teritoriala ati domiciliat impreuna, in vederea pronuntarii divortului , din culpa comuna a ambilor soti , fara motivarea hotararii judecatoresti

- si in vederea revenirii la numele purtat anterior incheierii casatoriei .(prezenta paratului nu este una obligatorie , iar procedura de desfacere a casatoriei amintita de mine a avantajoasa, din punctul de vedere al duratei ).

Succes.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Este recomandabil sa va redacteze un avocat actiunea ca sa nu va treziti ca va este respinsa actiunea si ramaneti...casatorita.
Legea cere sa existe motive temeinice dar avocatul poate sa invoce cat de cat ceva care sa duca la divort, mai ales daca el nu se va prezenta.
Fara motive divortul se respinge.

avocat Claudiu Lascoschi
chiar daca unul din soti se opune desfacerii casatoriei, instanta poate pronunta divortul la cererea reclamantului .
prezenta paratului nu este obligatorie in instanta.