Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... anulare permis.....redobandire
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

anulare permis.....redobandire

buna ziua!
-in 22 aprilie 2009 am fost prins de politie conducand cu PERMISUL SUSPENDAT;
-pe 17 decembrie 2009 am fost trimis in instanta la proces si mi-a dat 500 RON amenda cu suspendare (termen de incercare de 1 an...dupa care mi se sterge amenda)
- pe 17 ianuarie 2010 am revenit la judecatorie dupa decizie si am trimis-o la politia rutiera care pe 20 ianuarie 2010 mi-a anulat permisul de conducere (conform legislatiei rutiere);
-eu m-am tot uitat sa vad cand pot sa redobandesc permisul si am vazut ca "dupa 6 luni de la plata amenzii penale.....".........dar eu daca o am cu suspendare nu o mai platesc si de la ce data mi se incep alea 6 luni;
-acum INTREBAREA mea ar fi:
Sa merg sa ma interesez daca pe 20 iulie 2010 pot da de permis?sau sa stau linistit pana atunci si sa merg atunci?
Si inca o intrebare mai mult de curiozitate:
- Nu putea sa-mi dea o amenda administrativa?Si cine o putea da?
Eu am fost extrem de cooperativ....am raspuns la tot ,nu m-am sustras de la nimic,am recunoscut tot....am regretat fapta........dar pana la urma m-au trimis in instanta.........dar nu contest nimic ...recunosc greseala facuta (am condus 1 km maxim deoarece nu vroiam sa stie rudele..de permisul suspendat......de acasa pana la gara......si mai mult rau am facut)
In fine.....legislatia noastra e plina de lacune de la care unii sufera si altii castiga de pe urma legilor si birocratiei........banii fac intotdeauna legea in Romania si cei care sunt corecti , saraci....au de peirdut.....
multumesc anticipat pentru toate raspunsurile.......si ca un sfat de ...."incercati sa nu invatati numai din greselile voastre.....informati-va cat mai mult si invatati din greselile altora"
ionutz_jjjjj, utilizator
Puteti depune actele pentru examinare in vederea obtinerii carnetului de conducere,in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare.
CUM ADICA 1 AN?

uite ce spune legea:

Art.116. - (1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramânerii definitive a unei hotarâri judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una din situatiile urmatoare:
a) au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii penale sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de munca;
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramânerii definitive a hotarârii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;

acum de ce spui ca trebuie sa treaca un an?????
~ Conținut șters la cerere ~
amenda cu suspendare (termen de incercare de 1 an...dupa care mi se sterge amenda)

Art.116. - (1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramânerii definitive a unei hotarâri judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una din situatiile urmatoare:
a) au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii penale sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de munca;
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramânerii definitive a hotarârii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;

Reabilitarea de drept se va face in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.
Stoica Ioana a scris:

amenda cu suspendare (termen de incercare de 1 an...dupa care mi se sterge amenda)

Art.116. - (1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramânerii definitive a unei hotarâri judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una din situatiile urmatoare:
a) au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii penale sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de munca;
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramânerii definitive a hotarârii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;

Reabilitarea de drept se va face in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.

pai eu cand pot obtine permisul de conducere , dupa 6 luni sau dupa 1 an?
:sorry: