avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anii din cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anii din cartea de munca

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine, pentru ca nu ma prea pricep.
Mi-a dat cineva cartea de munca sa-i calculez vechimea,adica anii totali.
Din ceea ce am adunat eu a iesit:
- 10 ani,1luna si 5 zile la categoria a II a (scria undeva ca e categoria a II a)
- 2 luni si 17 zile - necalificat;
- 3 luni (zidar 2/B) asa scria la ''meseria sau functia si locul de munca cu conditii deosebite'' ;
- 2 ani,6luni si 12 zile-nu scria categoria, doar zidar
- 7 luni si 7 zile - militar.
Va rog mult sa imi spuneti cum se calculeaza anii.pentru ca nu imi dau seama si nici nu am mai calculat niciodata.:">
Va multumesc:">
Cel mai recent răspuns: alexa23 , utilizator 17:05, 22 Februarie 2010
Daca acestea sunt datele, atunci vechimea totala in munca se afla prin insumarea lor.
13 ani, 8 luni si 11 zile
1. Categoria de care pomeniti este categoria profesionala, de salarizare, a salariatului.
2. Vechimea in munca nu are legatura cu meseria, categoria de salarizare, functia, studiile etc.
3. Asa ca adunati toate perioadele si va da vechimea.
4. Perioada de satisfacere a stagiului militar nu constituie vechime in munca dar este asimilata perioadei de contributie pentru pensie.
Da, asa e..dar am auzit ca exista o formula...de exemplu daca ai un numar de ani la categoria a II a se inmulteste cu 1,3(de exemplu), nu stiu exact...sau la categoria I este alta situatie. Am cautat pe internet mai multe informatii, dar nu prea gasesc ceva concret.:">
Acea formula se aplica NUMAI la iesirea la pensie, la calculul varstei de pensionare sau la stabilirea drepturilor de pensie.
#-o Si care e acea formula??

Alte discuții în legătură

Stabilire varsta pensionare in 2013 WriTor WriTor Va salut cu toata stima.Numele meu este O.Marcel si doresc sa aflu care este varsta mea de pensionare prin prisma noilor modificari legislative.Pentru inceput ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare? scorponoc scorponoc Buna Ziua. Pentru o persoana nascuta in [b]22 Decembrie 1959[b] cu[b] 38 ani, 9 luni, 29 zile[/b] lucrati din care 20 ani, 11 luni si 23 zile in grupa I[/b] ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare TDobrescu TDobrescu Buna ziua. Ma numesc TD, nascut in 02.12.1952 si as dori sa aflu varsta mea de pensionare in conformitate cu Legea 263/2010, tinand cont de urmatoarele: -sunt ... (vezi toată discuția)