avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... soc in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

soc in insolventa


avem depuse spre executare la executor judecatoresc 2 BO de la o soc comerciala
din datele obtinute de la executor s-au infiintat popriri la 2 banci , dar nu este niciun leu in respectivele conturi , urmand ca pe masura alimetarii sa se opreasca banii
intre timp am facut cerere de inf de la ORC si am aflat ca soc este in procedura insolventei
in data de 15.12 2009 a fost numit un administrator judiciar - persoana juridica X
ce ar trebui sa fac ?
sa ma adresez administratorului judiciar si sa-i aduc la cunostinta ca suntem creditori ai soc in insolventa ?
sau sa ma adresez executorului care la randul lui sa faca adresa administratorului judiciar ?
Cel mai recent răspuns: ENGFULL , utilizator 07:52, 2 Martie 2010
In conformitate cu prevederile L85/2006 executarea silita se suspenda.
Dvs trebuie sa faceti si sa depuneti la dosarul de insolventa o Cerere de admitere a creantei in tabelul creditorilor la care sa anexati copii dupa cele 2 BO
daca nu m-a anuntat nimeni in scris in legatura cu deschiderea procedurii , unde depun cererea de admitere a creantei ?
pe inf de la ORC la numele administratorului jud apare un nr de telefon si o adresa il anunt pe dansul despre faptul ca sunt creditor si-i solicit inscrierea ? sau sa-i solicit nr de dosar de la tribunal ?
acesata inscriere nu trebuia facuta intr-un termen ? daca nu am fost anuntati si termenul a expirat ?
Dosarele de insolventa se judeca la Tribunalul in a carui raza teritoriala isi are sediul debitorul.
Intrati pe site-ul Tribunalului si ve-ti gasi societatea nr. de dosar precum si stadiul procedurii.
acesata inscriere nu trebuia facuta intr-un termen ? daca nu am fost anuntati si termenul a expirat ?

Daca termenul de depunere a cererii a expirat , mentionati in cerere ca nu ati fost notificat de catre adm judiciar .
va multumesc
=D>=D>=D>

termenul pana la care puteau fi depuse cererile de admitere a creantei a fost pe 17 februarie ....:(
termenul limita pt verificarea creantelor este 20 martie.....
credeti ca vom avea vreo sansa sa ni se ia in connsiderare ?
Ultima modificare: Marți, 23 Februarie 2010
ENGFULL, utilizator
Depuneti cererea + dovada creantei de urgenta la trib in 2 exemplare + Taxa de timbru 120 lei + TJ 0.30 lei

Alte discuții în legătură

Urgent! recuperare creante! fany22 fany22 Buna, Tocmai am descoperit ca multe dintre firmele care au restante la firma mea, sunt, ba sub incidenta Legii 85/2006, ba si-au intrerupt temporar ... (vezi toată discuția)
Recuperare creante de la o societate radiata georgelgica georgelgica Am doua BO emise de o societate comerciala care a depus cerere de radiere in urma cu 1 luna de zile. Scadenta celor doua BO e peste 2 saptamani. Care e ... (vezi toată discuția)
Cerere de chemare in judecata? Gheorgheni Alina G Gheorgheni Alina G Avem de recuperat de la o societate o suma de bani. I-am convocat la conciliere si nu au venit. Acum am aflat ca societatea debitoare se afla in reorganizare ... (vezi toată discuția)