Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... expertiza grafologica
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

expertiza grafologica

in cadrul unui litigiu am solicitat efectuarea unei expertize grafologice; s-a fixat urmatorul termen de judecata, insa nu ni s-a comunicat cuantumul onorariului pe care trebuie sa il achitam. cum ar trebui procedat?
Ce fel de litigiu, civil, penal?
S-a numit expertul?
La urmatorul termen de judecata, puneti in discutie, in fata instantei, aceste aspecte.
Doar dupa ce instanta stabileste numele expertului, cuantumul onorariului, puteti sa achitati onorariul...si verificati ultima incheiere de sedinta, posibil sa se fi pronuntat instanta, pe acest aspect, prin incheiere.
Iuliana Cermak, Avocat
e vorba despre un litigiu civil.
stiu ca s-a dispus trimiterea dosarului la institutul de expertize criminalistice cluj
Din ce spuneti, nu-mi dau seama ce s-a intamplat, prea putine informatii despre obiectul cauzei/expertizei grafologice.

Pot doar sa presupun, pana la dovada contrarie, faptul ca v-ati inscris in fals, contestand un inscris/semnatura si s-a trimis dosarul pentru cercetari la Parchet, sau probabil cercetarea se face pe latura civila, de catre instanta, dosarul fiind trimis la un institut de expertize criminalistice...

Oricum, daca se vor solicita cheltuieli din partea Institutului de expertize, veti afla la timpul potrivit.Incheierea de sedinta v-ar fi putut lamuri cu privire la acest aspect.
Instanta ,la termenul urmator,in urma atentionarii de catre parti,prin reprezentantii lor,este obligata sa indice onorariul si cine va suporta costul acestuia
onorariul il gasiti pe www.INEC.ro este de 700 RON pt o semnatura si poate fi marit in functie de complexitatea obiectivelor solicitate