Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemie la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemie la volan

alcoolemie mare la volan;ridicare carnet de conducere:care sunt consecintele?
In raport de probe,antecedente penale ,dosar penal,instanta ,posibil condamnare cu suspendare
Precizarile dvs sunt insuficiente pentru o opinie mai exacta
Parcurgeti cu interes si atentie sectiunea specializata de pe forum si veti constata opinii in spete similare
dosar penal, cazier, neexercitare drept de conducere
cel mai important este ce alcoolemie.....daca este peste 0,8 la mie alcool pur in sange, atunci se anuleaza permisul....daca e sub se suspenda pe perioada determinata. depinde de alcoolemia indicata de etilotest de alcoolemia din proba de sange....
Art.87. alin.1 din Codul Rutier " Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o îmbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani. "
Alina Stroila a scris:

dosar penal, cazier, neexercitare drept de conducere

Da, si o condamnare penala.