avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemie la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemie la volan

alcoolemie mare la volan;ridicare carnet de conducere:care sunt consecintele?
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 01:17, 24 Februarie 2010
In raport de probe,antecedente penale ,dosar penal,instanta ,posibil condamnare cu suspendare
Precizarile dvs sunt insuficiente pentru o opinie mai exacta
Parcurgeti cu interes si atentie sectiunea specializata de pe forum si veti constata opinii in spete similare
dosar penal, cazier, neexercitare drept de conducere
cel mai important este ce alcoolemie.....daca este peste 0,8 la mie alcool pur in sange, atunci se anuleaza permisul....daca e sub se suspenda pe perioada determinata. depinde de alcoolemia indicata de etilotest de alcoolemia din proba de sange....
Art.87. alin.1 din Codul Rutier " Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o îmbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani. "
Alina Stroila a scris:

dosar penal, cazier, neexercitare drept de conducere


Da, si o condamnare penala.

Alte discuții în legătură

Am condus sub influenta alcoolului D3m3nTuL D3m3nTuL Am baut intr-o seara cu prietenii si m-am urcat la volanul masinii...dupa o curba ma oprit politia si mi-a iesit la fiola 0,53 alcool m-au dus la probe de ... (vezi toată discuția)
Este bine sa cer recalcularea alcoolemiei? eu45ani eu45ani am fost depistat cu aparatul etilotest cu o alcoolemie de 061 in aerul expirat,ce urmari poate avea acesta fapta si daca e bine sa cer recalcularea,multumesc (vezi toată discuția)
La o alcoolemie de 1.04 mg in aerul expirat,care sunt consecintele ? Costin_Adrian Costin_Adrian Ma numesc Adrian,sunt din ploiesti,in ziua de 23.07.2012 tatal meu a condus sub influenta bauturilor alcoolice si a fost oprit in trafic d un echipaj de ... (vezi toată discuția)