Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum curg termenele?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum curg termenele?

La art. 101 c.pr.civ, mentioneaza ca prin termene se inteleg zile libere fara ziua cand a inceput si ziua cand s- sfarsit. Ce sa inteleg? Zile lucratoare sau zile calendaristice?

Sa nu creada cineva ca voi deveni vreodata avocat! Am depasit de mult jumatate de secol. Dar vreau sa inteleg si sa gasesc logica, deoarece linistea mea s-a dus de mult!

Multumesc!
vad ca nu ati apelat la un avocat...inca...
termenele se dau in zile calendaristice.
Nu as putea spune ca nu am avocat, dar chiar el imi spune ca nu a mai intalnit o astfel de situatie. Si daca nu primesc nici un fel de comunicare, inseamna ca eu nu am termen de recurs, neavand punct de sprijin de pornire in calcularea termenului.
probabil ca avocatul tau e incepator dar necomunicarea nu are de aface cu termenul de recurs.
nu este incepator, prezinta avantajul ca a lucrat in politie. Am considerat ca la cazuistica mea ar fi bun cineva cu experienta unui politist. Pentru ca in situatia prezentata, manevra facuta este de competenta politiei!