Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA decla 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

decla 394

Daca societatea depune decont de TVA trimestrial, decl 394 o voi depune lunar sau trimestrial?
multumesc
Depunerea D394 nu are nici o legatura cu perioada fiscala de raportare a TVA.
Deocamdata D394 se depune semestrial.
Se vehicula ideea ca se va depune declaratia 394 lunar, dar a ramas ca si pana acum: semestrial.
Sunt CMI, obiect de activitate, prestari servicii populatie, neplatitor de TVA dar achizitionez din strainatate diverse bunuri pentru activitatea ce o desfasor. Trebuie sa intocmesc declaratia 394?
D 394 este doar ptr intern, adica vanzari/cumparari in/din Romania.
Pentru livrari/achizitii intracomunitare exista D390.

Bineinteles ca vorbim despre tranzactii purtatoare de TVA la D394
cameliaj, utilizator
Multumesc pentru raspuns, sa inteleg ca nu trebuie sa depun declaratia 390 deoarece sunt neplatitor de TVA.