Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... depunere declaratie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

depunere declaratie

Daca sunt persoana fizica autorizata si in anul 2008 am incheiat asigurari pentru pensiile private, dar in anul 2009 nu am avut nici o activitate si deci nici un venit tot trebuie sa depun declaratie la fisc. Care este termenul limita pentru depunerea declaratiei.
numai daca ati primit sume de bani de la firma de asigurari in 2009, trebuie sa depuneti declaratia 200 pana pe 15 mai 2010.
ART. 83

Declaraţia de impunere

(1) Contribuabilii care realizează, individual sau într-o formă de asociere, venituri din activităţi independente, venituri din cedarea folosinţei bunurilor, venituri din activităţi agricole, determinate în sistem real, au obligaţia de a depune o declaraţie de impunere la organul fiscal competent, pentru fiecare an fiscal, până la data de 25 mai inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului.
asta-i buna!
termenul de depunere si de plata este 25 mai incepand cu veniturile aferente anului 2010 si termen de depunere 2011.
asa ca astept scuzele de rigoare. multumesc!
:">
Imi cer scuze !
N-am avut nici cea mai mica intentie sa va supar , dar asa am interpretat prevederea din codul fiscal si pe cea din norme :
pct 176:
Declaraţiile de impunere se depun în intervalul 1 ianuarie - 25 mai inclusiv al anului următor celui de realizare a venitului la organul fiscal competent, definit potrivit legislaţiei în materie.

Am gindit ca daca articolul vechi, valabil pe 2009 a fost inlocuit cu acesta, atunci ce era inainte nu mai produce efecte .

Si , ca veni vorba despre termen de depunere , initial m-am dus la calendarul obligatiilor pe 2010 , de pe site anaf : acolo surpriza ! Nici pe 15 mai, nici pe 25 mai nu scrie nimic de declaratia 200 .
Asta inseamna ca avem dreptate amindoi ;)
Uitati :
[ link extern ]
15 mai fiind sambata, termenul de depunere este luni, 17 mai, aceasta este singura explicatie.