avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate /lauricca

Activitate /lauricca

Bună ziua ! Calitatea de funcționar public într-o organizație publică locală este incompatibilă cu cea de jurnalist? Există posibilitatea ca cele două funcții să fie exercitate simultan? Vă mulțumesc !
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca mai pot depune plangere la judecatorie impotriva amenzii pentru necompletarea formularului PLF in urmatoarea situatie:
- Am intrat in tara pe data de 25.12.2021 , am primit acasa PV de amenda pe data de 04.01.2022, dar eu fiind personal exceptat ( la acel moment nu era stabilit acest aspect in completarea formularului, de aceea am si primit amenda ) . Nu s-a platit amenda in termenul de 15 zile, urmand sa fie introdus in baza de date si mentiunea de personal exceptat , am sperat ca vor fi anulate amenzile, dar acum o saptamana am primit somatie de la taxe si impozitie pentru neplata. S-a achitat amenda acum 12.03.2022. Intre timp s-a abrogat ordonanta, se mai poate depune plangere in aceasta situatie pentru recuperarea sumei ?

Multumesc,
Discuție Calcul chirie
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu privire la un act aditional privind calculul chiriei retroactiv perioada 2016-2018.
Sunt titularul unui contract de chirie pentru o locuinta tip A.N.L. din decembrie 2015. La momentul repartizarii ni s-a calculat chiria la o anumita suma. Pana in martie 2018 pretul chiriei a ramas neschimbat.
Problema este ca am primit un act aditional prin care sunt informat ca in perioada 2016-2018 trebuiau recalculate chiriile cu alte sume si ca aceste sume trebuiesc achitate in termen de 60zile de la primirea actului aditional. Conform legii 152/1998 reiese ca, chiria trebuia calculata in primele 60zile din anul respectiv.
Intrebarea mea este daca este legal sa ni se ceara retroactiv dupa aproape 3 ani aceste modificari?
Multumesc
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu privire la un act aditional privind calculul chiriei retroactiv perioada 2016-2018.
Sunt titularul unui contract de chirie pentru o locuinta tip A.N.L. din decembrie 2015. La momentul repartizarii ni s-a calculat chiria la o anumita suma. Pana in martie 2018 pretul chiriei a ramas neschimbat.
Problema este ca am primit un act aditional prin care sunt informat ca in perioada 2016-2018 trebuiau recalculate chiriile cu alte sume si ca aceste sume trebuiesc achitate in termen de 60zile de la primirea actului aditional. Conform legii 152/1998 reiese ca, chiria trebuia calculata in primele 60zile din anul respectiv.
Intrebarea mea este daca este legal sa ni se ceara retroactiv dupa aproape 3 ani aceste modificari?
Multumesc
Buna ziua,

Va scriu referitor la o plangere penala impotriva unei firme din UE, daca este posibil, dupa cum urmeaza:
Am cumparat un echipament pentru un service auto, iar acel echipament inca din prima zi a avut ceva probleme de functionare. A fost anuntat vanzatorul si mi-a comunicat ca face obiectul garantiei si se rezolva pe garantie. De atunci au trecut aproape 2 luni de zile , insa nici o rezolvare. Spuneti-mi va rog daca aceasta fapta se incadreaza la inselaciune sau la alt capitol la care sa pot depune o plangere penala pentru recuperarea banilor si returnarea produsului. Unde se pot depune plangere daca firma respectiva nu este din Romania? Aici sau in tara respectiva?

Multumesc anticipat,
Buna ziua ,

Va scriu in legatura cu o nelamurire. Spuneti-mi va rog daca exista probleme cu infiltratiile de apa ( ploaie) din terasa apartamentului meu , in acoperisul vecinului de dedesubt, cine este responsabil cu reparatiile acesteia? Eu , vecinul , ambii sau intreg bloc ?
Multumesc