Avocatnet.ro şi Digi24.ro vă prezintă cele mai importante ştiri ale dimineţii.
România a înregistrat o scădere masivă a populației în ultimii 30 de ani. Care sunt principalele cauze4 milioane de locuitori. Cu atât a scăzut populația României din 1990 și până în prezent. Principalele cauze: emigrările masive către Occident, dar și scăderea constantă a natalității. Anul trecut, spre exemplu, țara noastră a înregistrat cel mai mic număr de nașteri de la Revoluție încoace.
În 2020 s-au născut puțin peste 160.000 de copii, cel mai mic număr din 1967 și până în prezent. Dacă ne uităm în urmă, la anul 1990 când au fost peste 300.000 de nașteri, vedem că natalitatea a scăzut dramatic. Pandemia a mai schimbat puțin lucrurile, astfel că în primele 8 luni ale lui 2021 numărul de bebeluși a crescut ușor. Specialiștii se așteaptă ca până la finalul anului să avem un total de 200.000 de nou născuți.
Alina Botezat - cercetător:
Pentru femei, în ultimele două decenii au crescut oportunitățile de educație și profesionale. Femeile stau mai mult în sistemul educațional, iar acest lucru a determinat o amânare a vârstei la care ele decid să procreeze.
Acesta e unul dintre motivele pentru care femeile decid să devină mame la vârste mai înaintate.
Avertismente tot mai dure privind criza lanţurilor de aprovizionare. Ar putea dura cel puțin încă un anCriza lanţurilor de aprovizionare afectează redresarea celei mai mari economii a Europei, Germania, scrie Financial Times. Încrederea a scăzut în toate sectoarele cu excepţia construcţiilor, în condiţiile în care blocajele existente la nivelul lanţurilor de aprovizionare afectează capacitatea de producţie.
Jeremy Nixon, şeful uneia dintre cele mai mari companii de transport maritim din lume, Ocean Network Express, a lansat cel mai recent avertisment cu privire la efectul pe care criza lanţurilor de aprovizionare îl are asupra comerţului internaţional. Potrivit acestuia, criza ar putea dura cel puţin încă un an dacă guvernele nu-şi vor creşte investiţiile în porturi, linii feroviare, depozite şi sisteme rutiere.
Marea Britanie ar putea rămâne fără spaţiu de depozitare în decurs de un an în condiţiile în care perturbarea lanţurilor de aprovizionare coincide cu o creştere puternică a sectorului de cumpărături online, avertizează un agent din sectorul imobiliar.
Mai mult de un sfert dintre cumpărăturile din sectorul britanic de retail sunt realizate acum online, deşi nivelul a scăzut de la un vârf de 37% atins în ianuarie, relevă date oficiale. Pe fondul temerilor privind întârzierea livrărilor, ia amploare şi fenomenul cumpără online, preia din magazin.
Sistemul medical militar crește capacitatea de vaccinare împotriva COVIDSistemul medical militar va crește capacitatea de vaccinare împotriva COVID-19 începând de miercuri. Concret, vor fi deschise noi centre de vaccinare și se va modifica programul de funcționare din centrele existente.
Din ordinul ministrului Apărării Naționale, Nicolae Ciucă, în perioada imediat următoare, sistemul medical militar va crește capacitatea de vaccinare împotriva COVID-19 a populației generale.
Astfel, începând de miercuri, 27 octombrie, va fi extins programul de funcționare, respectiv de la ora 08.00 până la 20.00, de luni până duminică, al centrelor de vaccinare din cele 11 spitale militare din București, Brașov, Cluj-Napoca, Constanța, Craiova, Focșani, Galați, Iași, Pitești, Sibiu și Timișoara.
La acestea se adaugă Institutul Național de Medicină Aeronautică și Spațială „Gl. Aviator Victor Atanasiu”, și Centrul de Diagnostic și Tratament Ambulatoriu al Armatei (CMDTA) „Acad. Ștefan Milcu” din București.
Comentarii articol (0)